Przypomnijmy, pierwotny plan zakładał, że Opera Lubelska powstanie na bazie trzech marszałkowskich instytucji: Centrum Spotkania Kultur, Filharmonii Lubelskiej i Teatru Muzycznego. Autorką koncepcji była dyrektorka tego ostatniego Kamila Lendzion. Przedstawiła ją na spotkaniach z członkami i członkiniami związków zawodowych, co wie cały Lublin i duża część krajowego środowiska artystycznego, bo nagranie z niego wyciekło do mediów.
Ostatecznie po fali protestów i głosów krytyki marszałek Jarosław Stawiarski wycofał się z pomysłu, zapowiadając jednak, że opera i tak powstanie, „tylko zrobimy to inaczej”. Dziś już jest pewne, że „inaczej” będzie polegało na próbie przekształcenia Teatru Muzycznego w Operę Lubelską, nie zmieniając statusu pozostałych dwóch jednostek.
– Obecnie rozpoczyna się procedura zmiany nazwy samorządowej instytucji artystycznej: „Teatr Muzyczny w Lublinie” na „Opera Lubelska” oraz nadania jej statutu, które poprzedzone zostanie stosownymi konsultacjami społecznymi – oświadczył zarząd województwa, dodając, że uchwałę dotyczącą przeprowadzenia konsultacji projektu uchwały sejmiku województwa lubelskiego m.in. w sprawie zmiany nazwy instytucji podjął w środę.
Konsultacje będą prowadzone z Radą Działalności Pożytku Publicznego, organizacjami pozarządowymi, reprezentatywnymi organizacjami związków zawodowych oraz Wojewódzką Społeczną Radą ds. Osób Niepełnosprawnych.
– Konsultacje zostaną przeprowadzone w formie zgłoszenia uwag i opinii za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres [email protected]" – powiedziała Katarzyna Kędzierska, dyrektorka departamentu kultury, edukacji i dziedzictwa narodowegoa, dodając, że po konsultacjach powstanie sprawozdanie, które zostanie przedstawione zarządowi województwa. Informacja o przeprowadzeniu konsultacji zostanie opublikowana na stronie www.lubelskie.pl, a następnie projekt ustawy w sprawie zmiany nazwy ma zostać skierowany na sesję sejmiku województwa lubelskiego.
Na majowej sesji sejmiku województwa Stawiarski zapowiedział, że temat opery wróci na następnym, czyli czerwcowym, posiedzeniu w postaci projektu uchwały. Jeśli to miałoby się stać, konsultacje społeczne trwałyby maksymalnie kilkanaście dni.
Zobacz zdjęcia: Dom Koziołka Lubelskiego w Lublinie od środka. Zajrzyj z nami do wnętrza atrakcji turystycznej!
Polecany artykuł: