Za cztery największe imprezy wakacji odpowiadają Warsztaty Kultury. W tym roku odbywają się pod szyldem Europejskiej Stolicy Młodzieży.
Spis treści
- Wschód Kultury – Inne Brzmienia (6-9 lipca)
- Carnaval Sztukmistrzów (27-30 lipca)
- Re:tradycja (18-20 sierpnia)
Wschód Kultury – Inne Brzmienia (6-9 lipca)
Jak brzmi wschód kultury i które brzmienia są inne? Na te pytania od 16 lat szuka odpowiedzi festiwal Inne Brzmienia (od 10 lat jest wzbogacony o pierwszy człon nazwy) i za każdym razem udziela różnych. Same osoby organizatorskie o swojej imprezie mówią, że „to najbardziej pożądany atut w nowoczesnej muzyce oraz siła napędowa najwybitniejszych artystów, pchająca ich do kreowania tego co nowatorskie i niepowtarzalne. Zapytacie gdzie dziś, w zalewie najprzedziwniejszych dźwięków, można ich szukać? Odpowiedź jest prosta – w Lublinie!”.
Line-up 2023 znajdziecie tutaj, a podsłuchać, jak w tym roku zabrzmią Inne Brzmienia, można np. tu. Ale lipcowy festiwal to nie tylko muzyka. Bogaty i wielowątkowy program obfituje również w wydarzenia dla miłośników i miłośniczek ambitnego kina (pokazy unikatowych filmów z krajów Partnerstwa Wschodniego), literatury (każdego roku w ramach Wschodniego Expressu wydawane są premierowe tytuły najlepszych wschodnich autorów i autorek) i sztuki współczesnej (wystawy plakatów, fotografia uliczna, design).
Carnaval Sztukmistrzów (27-30 lipca)
Dwa duże festiwale w lipcu sprawiają, że będzie to naprawdę gorący miesiąc. Carnaval Sztukmistrzów to popisy gwiazd cyrku światowej sławy. Pokazy uliczne, spektakle teatralno-cyrkowe, warsztaty, fire show. W trakcie imprezy odbywają się występy uznanych, światowych formacji czy zespołów prezentujących sztukę nowego cyrku. Widownia zostaje zaczarowana i wraz z artystami i artystkami odbywa niepowtarzalną podróż po świecie niecodziennych zjawisk. Sceną staje się ulica, a aktorem_rką jest zarówno artysta_tka, jak i widz_ka. To czas, gdy granice przestają istnieć, spacerowicze_czki przechadzają się po linach zawieszonych między budynkami (w ramach towarzyszącego Urban Highline), ulicami żądzą żonglerzy_rki i połykacze_ki ognia. Do 26 czerwca można zgłosić się jako wolontariusz_ka wydarzenia, wypełniając formularz zgłoszeniowy.
Re:tradycja (18-20 sierpnia)
Festiwal Re:tradycja skradł (nie tylko) lubelskie serca jeszcze pod nazwą Jarmarku Jagiellońskiego. Choć zmienił szyld, nie zmienił idei, która nadal polega na łączeniu czasów, światów i funkcji. Impreza co roku odbywa się na Starym Mieście i serwuje atrakcje związane z kulturą ludową. Są więc koncerty, potańcówki i targi sztuki, na które zjeżdżają się dziesiątki wystawców i wystawczyń z Polski i Europy. Ale Re:tradycja nie tylko bawi i zachwyca, lecz także uczy poprzez spotkania i warsztaty.