Odpadów zielonych nie zawieziesz już na ul. Głuską. Sprawdź co się jeszcze zmieniło

i

Autor: materiały prasowe Urząd Miasta Lublin

Odpadów "zielonych" nie zawieziesz już na ul. Głuską. Sprawdź co się jeszcze zmieniło

2021-01-07 17:51

Wraz z nowym rokiem zmieniły się warunki odbioru i dostarczania odpadów w Lublinie. Dotyczy to głównie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów przy ul. Głuskiej, ale zmiany dotyczą także bioodpadów. Te ostatnie można kompostować we własnym zakresie.

- Od początku tego roku warunkiem dostarczenia jakichkolwiek odpadów do PSZOK, jest okazanie dowodu uiszczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za poprzedni miesiąc - mówi Izolda Boguta z lubelskiego ratusza. - Nie są w nim przyjmowane bioodpady w postaci trawy, czy części roślin określane dotychczas jako zielone, ponieważ Miasto zapewnia odbiór tych odpadów w ilości nielimitowanej z miejsca ich wytworzenia. Od 1 stycznia można już przekazywać do PSZOK w ilościach nielimitowanych odpady typu igły i strzykawki czy glukometry.

Poza tym właściciele nieruchomości są uprawnieni do samodzielnego, bezpłatnego dostarczania do PSZOK do 8 sztuk zużytych opon rocznie oraz do 2 ton odpadów budowlanych i rozbiórkowych rocznie.

Właściciele nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej sami mogą kompostować bioodpady. Skoszona trawa, części roślin, fusy, odpady z kuchni, z wyjątkiem tych pochodzenia zwierzęcego mogą trafić na przydomowy kompostownik.

- Osoby, które zdecydują się na samodzielne kompostowanie, Miasto zwolni z obowiązku posiadania pojemnika na bioodpady kuchenne oraz worka na bioodpady w postaci trawy czy części roślin, i co najważniejsze, skorzystają z częściowego zwolnienia z opłaty. Ulga dla gospodarstwa domowego wynosi 5 zł miesięcznie - informuje Boguta. - Aby z niej skorzystać właściciel nieruchomości, który będzie miał kompostownik i będzie kompostował w nim bioodpady, powinien złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na druku obowiązującym od 1 stycznia.

Kolejną zmianą jest też to, że pojemniki lub worki na odpady, które mają być opróżnione danego dnia, mogą być wystawiane poza obręb posesji najwcześniej 24 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru i nie później niż o godz. 6 rano.

Natomiast w przypadku, gdy chcemy usunąć z posesji duże gałęzie i konary, musimy je związać w sposób umożliwiający ręczny załadunek na pojazd do odbioru odpadów wielkogabarytowych.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów w Lublinie mieści się przy ul. Głuskiej 6. Czynny jest w dni robocze od poniedziałku do środy w godzinach od 10:00 do 14:00, natomiast w czwartek i piątek w godzinach od 14:00 do 18:00.