GALERIA

Odkrycie podczas budowy ekspresówki w woj. lubelskim. Natrafiono na neolityczną jamę. Zobacz zdjęcia!

2025-02-13 11:42

W trakcie badań archeologicznych towarzyszących pracom nad budową nowego odcinka drogi ekspresowej S19 pomiędzy Lublinem a Lubartowem, natrafiono na neolityczną jamę. Przed tysiącami lat prawdopodobnie pełniła ona funkcję piwniczki. Zobacz zdjęcia!

Prace archeologiczne przy budowie S19 Lublin-Lubartów. Odkryto neolityczną jamę

Zakończył się pierwszy etap badań archeologicznych towarzyszących budowie odcinka S19 Lublin-Lubartów. Archeolodzy, pod kierownictwem mgr Sylwestra Bochyńskiego, prowadzili prace w Ciecierzynie (w gminie Niemce), w rejonie kopca, na którym mieściła się kapliczka. Z relacji mieszkańców miejscowości wynikało bowiem, że w okolicach tego obiektu znajdywane były ludzkie kości, co mogło świadczyć o istnieniu w tym miejscu dawnej, niezidentyfikowanej jeszcze mogiły.

„W trakcie obecnie przeprowadzonych badań sondażowych udało się zarejestrować dwa obiekty ziemne. Na tym etapie badań nie natrafiono na kości ludzkie, natomiast jednym z obiektów okazała się jama zasobowa związana z neolityczną kulturą pucharów lejkowatych” – poinformował na swoim profilu w mediach społecznościowych Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Jechał pod prąd na ekspresówce. Kierowca ukarany mandatem

Jaką funkcję przed laty pełniła odkryta jama?

Jamę odsłonięto po wschodniej stronie od kapliczki, a przekrój otworu miał kształt zbliżony do trapezu.

„Płaskie dno zabezpieczone i wzmocnione było przepaloną gliną (polepą). Zarówno kształt przekroju jak i wykończenie dna obiektu wskazywało, że pełniła ona funkcję zasobową – „piwniczki” do przechowywania płodów rolnych/pożywienia. Na taką jej funkcję wskazywały również wydobyte z niej, w trakcie eksploracji, kamienne przedmioty, takie jak kamienne rozcieracze oraz kamień żarnowy, a więc wytwory związane jednoznacznie z działalnością rolniczą” – wyjaśnia LWKZ.

Powiązanie odkrytej „piwniczki” z kulturą pucharów lejkowatych oznacza, że może ona pochodzić z okresu 3900 – 2800 p.n.e.! Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków zapowiada przy tym, że badania archeologiczne w Ciecierzynie będą kontynuowane.

Warto dodać, że podobne obiekty zostały odkryte również w rejonie pobliskiego Pliszczyna w województwie lubelskim podczas badań prowadzonych w 2010 r.

Quiz drogowy. Czy ta trasa przebiega przez woj. lubelskie?
Pytanie 1 z 15
Droga ekspresowa S19 przebiega przez woj. lubelskie.
Lublin Radio ESKA Google News
Autor: