świdnik

Od lat pracują w dawnym WSK. Pracownicy dzisiejszego PZL-Świdnik zostali odznaczeni. Zdjęcia

2024-11-17 12:59

Pracują po 20, a nawet ponad 40 lat. Za wieloletnią pracę dla PZL-Świdnik 42 pracowników zostało uhonorowanych odznaczeniem zasłużonego pracownika.

Takie wyróżnienia przyznano już po raz 64. W jakim celu? By docenić wkład i podziękować za rozwój: najpierw Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego, a teraz PZL-Świdnik.

- Poprzez swoją długoletnią pracę, trud, wysiłek, czasami po prostu pomysł, odcisnęły pozytywne piętno na tym, jak funkcjonujemy i jak rozwija się firma. – powiedział Jacek Libucha, prezes zarządu „PZL-Świdnik” S.A.

Ratownicy SAR Kołobrzeg. Uratowali rybaków z tonącego kutra

W trakcie czwartkowej (14 listopada) uroczystości udział wziął m.in. burmistrz Świdnika, który podkreślił znaczenie tego zakładu. - Gdyby nie zakład, pewnie nie byłoby Świdnika, ani nas tutaj. Wszystko, co powstawało w tym mieście, zaczynało się od PZL. Rozwój ekonomiczny, sport, kultura. To właśnie tutaj, w PZL-Świdnik, zaczęto walczyć o wolność, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni. Miasto nie rozwijałoby się, gdyby nie Państwa praca – powiedział Marcin Dmowski.

Z kolei starosta powiatu świdnickiego Waldemar Jakson przyznał: - Ten sposób świętowania przez PZL-Świdnik jest szczególnie bliski mojemu sercu, ponieważ łączy się z obchodami z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten wyjątkowy dzień jest dla Państwa okazją do analizy pracy, przejrzenia stanu personalnego, zastanowienia się jakich macie pracowników i jak ważni są dla zakładu.

Historia dawnego WSK

Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku powstała w 1951 roku. Cztery lata później rozpoczęła się produkcja kultowych w czasach PRL-u motocykli WSK. Rok później rozpoczęła się produkcja śmigłowca SM-1, a w 1987 roku rozpoczęła się seryjna produkcja popularnego „Sokoła”.

W 1992 roku ówczesny prezydent Polski – Lech Wałęsa – przekazał Tatrzańskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu śmigłowiec PZL W-3 Sokół.

„Lubelski Lipiec '80”

Walczyli o godność i lepsze zarobki. Potwierdzają to liczne pomniki, które symbolizują lipcowe strajki zapoczątkowane w Świdniku. – Zaczęło się od podwyżki kotleta w stołówce – mówił portalowi „Eska.pl” pan Antoni, który ponad 36 lat przepracował w WSK Świdnik. A tam zaczęła się fala protestów znana jako „Lubelski Lipiec ‘80”.

CZYTAJ WIĘCEJ: Strajki w Świdniku zaczęły się… od kotleta. 44 lata temu na Lubelszczyźnie rozpoczęła się fala protestów znana jako „Lubelski Lipiec ‘80”

Znane osoby, które rozsławiły woj. lubelskie! Gdzie się urodzili? Sprawdź swoją widzę!

Pytanie 1 z 10
Gdzie urodził się Krzysztof Cugowski, wokalista Budki Suflera?