Oczyszczalnia Ścieków Hajdów ma własną elektrownie [WIDEO]

i

Autor: OM

Oczyszczalnia Ścieków "Hajdów" ma własną elektrownię [WIDEO]

2020-09-02 18:28

Funkcjonowanie Oczyszczalni Ścieków "Hajdów" w Lublinie będzie tańsze. A to za sprawą farmy fotowoltaicznej, która powstała na terenie oczyszczalni i zasila ją w energię słoneczną. Zakończyła się już jej budowa.

Na ponad czterech hektarach zainstalowano 6552 panele monokrystaliczne. Wytworzą one około 10% zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną.

- Myślę, że panele rocznie przyniosą nam od 500 tysięcy do miliona złotych oszczędności. Oczywiście w zależności od cen energii. - mówi Sławomir Matyjaszczyk, prezes MPWiK w Lublinie. - Na pewno to będzie takie dobre uzupełnienie jeżeli chodzi o możliwości produkcyjne energii i też optymalizację zużycia energii, "odcinanie się" od źródeł zewnętrznych.

Rocznie przewidziana jest produkcja energii elektrycznej na poziomie 2000 MWh. Mówiąc prościej pozwoliłoby to zaspokoić potrzeby około tysiąca miejskich gospodarstw domowych.

Farma fotowoltaiczna zasila oczyszczalnię w Lublinie w energię słoneczną

Budowa elektrowni fotowoltaicznej jest kolejnym etapem realizacji strategii MPWiK zakładającej maksymalne wykorzystanie energii własnej.

- Dzisiejsze zapotrzebowanie jest realizowane przez produkcję energii również ze źródeł odnawialnych, czyli zespołów prądotwórczych zasilane biogazem z oczyszczalni. Jest to 60 procent zapotrzebowania. Energia wykorzystywana z paneli fotowoltaicznych to jest 10 procent. 30 procent pozostaje nam zakupić na rynku zewnętrznym - mówi Andrzej Pecio, który zarządza oczyszczalnią.

Farmę fotowoltaiczną budowano od końca stycznia tego roku. Inwestycja została zrealizowana ze środków własnych MPWiK. Jej koszt to ponad 8 milionów złotych.