Nowe Parki Narodowe w woj. lubelskim

i

Autor: unsplash.com zdjęcie ilustracyjne

przyroda

Nowe Parki Narodowe w woj. lubelskim. Gdzie mogłyby powstać?

2025-02-25 16:15

Najmłodszym Parkiem Narodowym w Polsce jest „Ujście Warty”, który powstał w 2001 roku. Oznacza to, że od ponad 20 lat nie zdecydowano się na otwarcie nowego rezerwatu w kraju. Dlatego powstała inicjatywa, aby w Polsce pojawiło się kolejne 25 Parków Narodowych. Trzy z są w samym woj. lubelskim. Gdzie mogłyby powstać?

Nowe Parki Narodowe w Polsce

W Polsce obecnie jest 21 Parków Narodowych i zajmują one zaledwie 1 proc. terytorium kraju. Najstarszym z nich są Białowieski PN i Pieniński PN, które już niedługo będą obchodziły swoje stulecie. Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze w 2023 roku w swoim opracowaniu zaproponowało 25 propozycji rezerwatów przyrody i zwiększenie obszarów chronionych nawet do 3 proc.

- Po upływie ponad 20 lat od utworzenia Parku Narodowego Ujścia Warty, który do dzisiaj pozostaje najmłodszym z polskich parków narodowych, dążenie do zmiany tego stanu rzeczy staje się bardziej powszechne" - pisze we wstępie do ważnej dla przyrody publikacji prof. Jerzy Szwagrzyk.

Druga młodość starego parku

Nowa unijna strategia na rzecz bioróżnorodności i inne tego typu międzynarodowe dokumenty nie pozostawiają złudzeń i konieczne będzie stworzenie nowych miejsc. Zgodnie z opracowaniem Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze w samym woj. lubelskim miałyby powstać trzy nowe Parki Narodowe.

Parki Narodowe w woj. lubelskim

Obecnie w woj. lubelskim są zaledwie dwa Parki Narodowe. Jeden z nich to Poleski PN, a drugi Roztoczański PN. Pierwszy z nich powstał w 1990 roku, a drugi w 1974 roku. Gdzie jednak miałyby powstać kolejne? Oto propozycje, które znalazły się w raporcie:

  • Sobiborski Park Narodowy - jego przestrzeń zamyka się pomiędzy drogą wojewódzką nr 812 na zachodzie a drogą wojewódzką 816 na wschodzie. Tak wytyczony park narodowy graniczyłby od wschodu z obszarem Natura 2000 PLB 060003 „Dolina Środkowego Bugu”. Jego powierzchnia wynosiłaby wówczas 13 138,38 ha. Wśród najważniejszych walorów przyrodniczych wymienia się bardzo dobrze zachowane jeziora eutroficzne i dystroficzne, liczne bagna i torfowiska, brzozę niską, wierzby – lapońską i borówkolistną, lepnicę litewską oraz najliczniejszą w Europie populację żółwia błotnego.
  • Chełmski Park Narodowy - autor proponuje oprzeć granice propozycji parku narodowego w całości o granicę istniejącego chełmskiego parku krajobrazowego, gdyż granice te zawierają w sobie wszystkie ważne elementy przyrodnicze, jak również nie fragmentują istniejących kompleksów leśnych. Park w proponowanych granicach miałby 16 205,44 ha.
  • Janowski Park Narodowy - projektowany park narodowy znajdowałby się na obszarze dwóch województw – lubelskiego i podkarpackiego  Objąłby również swym zasięgiem sześć rezerwatów przyrody oraz dwa obszary Natura 2000. Powierzchnia tak wytyczonego parku wynosiłaby 40 121,84 ha. Lasy Janowskie są jednym z największych zwartych kompleksów leśnych w Polsce. Wśród mało dostępnych lasów znaleźć można starodrzewia i fragmenty lasów o charakterze puszczańskim.

Czy jednak te Parki Narodowe powstaną w woj. lubelskim? Na razie trwają pracę. Warto również zauważyć, że w ostatnich latach w województwie lubelskim utworzono kilka nowych rezerwatów przyrody, takich jak „Las Ochoża” im. Marka Kellera czy „Mięćmierz”, co świadczy o rosnącej świadomości i działaniach na rzecz ochrony przyrody w regionie.

Zobacz także: W RPN urodziło się nowe pokolenie koników polskich!