Z nimi można żyć jakby się było zdrowym. Diabetycy chcą refundacji pomp insulinowych.

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/stevepb

wiadomości

Z nimi można żyć jakby się było zdrowym. Diabetycy chcą refundacji pomp insulinowych

2025-04-15 18:13

Pompy insulinowe powinny być darmowe dla szerszego grona pacjentów. O przedłużenie ich refundacji apelują lekarze i pacjenci. Obecnie z takich urządzeń za darmo mogą korzystać dzieci i pacjenci z cukrzycą typu pierwszego do 26 roku życia. Później muszą sami sobie zakupić taką pompę, a jest to koszt nawet 30 tysięcy złotych.

Zielono mi, czyli Festiwal Roślin w Lublinie

- Pompy ograniczają częste kucie palca, są bardzo ważne w życiu diabetyków. Pompa, która jest zainstalowana na ciele osoby chorej na cukrzycę typu pierwszego cały czas monitoruje jaki jest poziom cukru w organizmie i przelicza w jakiej wysokości ma być podana insulina, to jest bardzo ważne, bo niejednokrotnie to się robiło tak na oko, raz więcej, raz mniej, zależy co się zjadło. To jest taki system ciągłego monitorowania i te wyniki są pokazywane w czasie rzeczywistym. To jest też taka świadomość i gwarancja, że będziemy mniej korzystali z pobytów, czy szpitalnych, czy sanatoryjnych - mówi Elżbieta Sagan z lubelskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Jedną z chorych na cukrzycę typu pierwszego jest nasza redakcyjna koleżanka, która zachorowała w trakcie ciąży. Wtedy jeszcze mogła skorzystać z refundacji.

- Niestety, gdy urządzenie się popsuło muszę po kilka razy dziennie podawać sobie insulinę z zastrzyków. Jest to o tyle trudne, że wykonuję zawód dziennikarza, który wymaga ode mnie dużego poświęcenia czasu, biegania na nagrania i w momencie, kiedy powinnam spożyć posiłek, wziąć insulinę, czasem zdarza się tak, że nie mam na to czasu, jestem na nagraniu. Czasem ten spadek cukru jest na tyle gwałtowny, że naprawdę zagraża to życiu, a taka pompa już wcześniej odczytuje twoje trendy i wie w jakim czasie ten cukier ci spadnie i jak szybko odciąć podaż tej insuliny. Ja niestety na zastrzykach miałam dwukrotnie taką sytuację, że straciłam przytomność i otarłam się o śmierć. Wielu diabetyków mówi o tym głośno, że powszechny dostęp do refundowanych pomp insulinowych dla osób powyżej 26 roku życia byłby dla nas naprawdę bardzo pomocny i dzięki temu moglibyśmy zdecydowanie lepiej żyć, lepiej funkcjonować w zasadzie już jak osoby, można powiedzieć zdrowe - mówi Sandra Białek-Pawłowska, dziennikarka Radia Eska.

Na cukrzycę typu pierwszego w Polsce choruje ponad 25 tysięcy osób, a na cukrzycę typu drugiego leczy się ponad 3 miliony 250 tysięcy pacjentów.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Na Sławinku będzie można zdrowo odetchnąć. W Lublinie powstała pierwsza tężnia solankowa

Lublin Radio ESKA Google News