Nowe ognisko ptasiej grypy w woj. lubelskim
15 listopada w miejscowości Głębokie w gminie Uścimów w pow. lubartowskim wyznaczone zostało czwarte w tym roku ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI w woj. lubelskim (przypomnijmy, że pozostałe trzy przypadki potwierdzono w styczniu). Tym razem choroba została wykryta w jednym z komercyjnych gospodarstw, w którym utrzymywano 7246 sztuk indyków rzeźnych.
– 15 listopada 2024 r. uzyskano wyniki badań potwierdzające wystąpienie HPAI. W ciągu 12 godzin Służby Weterynaryjne dokonały wybicia ptaków i ich utylizacji oraz przeprowadziły dezynfekcję wstępną – poinformowała Dorota Grabowska, rzeczniczka wojewody lubelskiego.
Ptasia grypa na Lubelszczyźnie. W tych miejscowościach wyznaczono obszar zapowietrzony i zagrożony
W związku z potwierdzeniem nowego ogniska ptasiej grypy w woj. lubelskim, wojewoda Krzysztof Komorski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatów lubartowskiego, łęczyńskiego i parczewskiego, które zostało opublikowane w poniedziałek. W dokumencie określony został obszar zapowietrzony i zagrożony wystąpieniem tej choroby.
Obszar zapowietrzony wyznaczono w powiecie lubartowskim w następujących miejscowościach: Drozdówka, Głębokie, Jedlanka Nowa, Jedlanka Stara PGR, Maśluchy, Uścimów Nowy, Uścimów Stary (wszystkie leżą w gminie Uścimów) oraz na terenie gminy Ostrów Lubelski w miejscowościach: Ostrów Lubelski – Rolny i Bolechowice;
Z kolei obszar zagrożony obejmuje teren pow. lubartowskiego, parczewskiego i łęczyńskiego, i dotyczy łącznie 26 miejscowości:
- w powiecie lubartowskim – w gminie Uścimów: Jedlanka Stara, Krasne, Ochoża PGR, Orzechów Kolonia, Rudka Starościańska; na terenie gminy Ostrów Lubelski w miejscowościach: Bójki, Jamy, Kaznów Kolonia, Kolechowice Folwark, Kolechowice Kolonia, Miasto Ostrów Lubelski, Rozkopaczew, Rudka Kijańska, Wólka Stara Kijańska oraz w Brzostówce w gm. Serniki;
- w powiecie łęczyńskim – w gminie Ludwin w miejscowościach: Krzczeń, Rogóźno i Zezulin Drugi;
- w powiecie parczewskim – w gminie Sosnowica: Stary Orzechowów, Nowy Orzechów, Walerianów; w gminie Parczew w miejscowościach: Babianka, Tyśmienica; w gminie Dębowa Kłoda: Białka, Makoszka.
Zgodnie z rozporządzeniem, na wyznaczonych terenach obowiązuje m.in.: nakaz utrzymywania ptaków w zamkniętych pomieszczeniach, niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu ptaków, czy stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego. Należy się również stosować do wyznaczonych zakazów, w tym: przemieszczania i transportu drobiu lub innych ptaków bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii czy zakazu organizowania targów, wystaw i pokazów z udziałem drobiu lub innego ptactwa.
Jak dotąd, w tym roku w całej Polsce potwierdzonych zostało łącznie 39 ognisk ptasiej grypy.
Zobacz także zdjęcia: Mapping pojawił się na Lubelskich Tytoniach. Wygląda obłędnie!