artur szymczyk

i

Autor: Miasto Lublin

zieleń miejska

Nowa edycja Zielonego Budżetu. Tym razem na tapecie dzika przyroda

2023-12-18 11:05

„Naturalnie, w mieście!”. Pod takim hasłem startuje VII edycja Zielonego Budżetu na 2024 r. Tym razem Miasto - jak zapewnia - chce zwrócić uwagę na potencjał dzikiej przyrody w Lublinie. Nabór wniosków potrwa do połowy stycznia.

Zielony Budżet to narzędzie partycypacji dające możliwość zaplanowania zieleni przez mieszkanki i mieszkańców, a jego edycje tematyczne, które wprowadziliśmy kilka lat temu, wskazują kierunek tych działań. W tym roku chcemy zwrócić szczególną uwagę na roślinność rozwijającą się na nieprzekształconych terenach, bez ingerencji człowieka. Takie miejsca posiadają ogromny potencjał. Liczymy na to, że osoby najlepiej znające swoje najbliższe otoczenie, wskażą tego typu obszary – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta miasta ds. inwestycji i rozwoju.

VII edycja Zielonego Budżetu dotyczy obszarów miejskich, które powstały naturalnie i posiadają szczególne walory przyrodnicze, krajobrazowe, środowiskowe i estetyczne. Zakres tegorocznej edycji obejmuje również tereny, będące stanowiskiem dla specyficznych, dziko rosnących roślin i/lub siedliskiem zwierząt, zasługujących na uwagę i ochronę lub mogące służyć celom edukacyjnym oraz badawczym.

W świetle tych zapewnień warto jednak pamiętać o zakończonej niedawno sądowej batalii o Górki Czechowskie stanowiące dziką roślinność na terenie miasta, w której ratusz walczył o możliwość częściowej zabudowy tego obszaru. Sam jednak po wydaniu ostatecznego, korzystnego dla siebie orzeczenia sądu pisał, że „Miasto uwzględniło jedynie w części wniosek właściciela terenu, który obejmował chęć zabudowy wszystkich 6 wysoczyzn na terenie Górek Czechowskich i w części południowo-wschodniej odmówiło zabudowy w całości, a ponadto ograniczyło zasięg zabudowy na kolejnych dwóch wysoczyznach, tym samym zwiększając obszary zielone. Miasto wyważyło zatem interes społeczny i interes prywatny, uwzględniając z jednej strony potrzebę ochrony przyrody, z drugiej zaś ochronę prawa własności”.

Nieurządzona zieleń może być wykorzystana i spójnie połączona z systemem urządzonych terenów miejskich. Utrzymanie zieleni to nie tylko koszenie trawników i zakładanie rabat z krzewów ozdobnych, ale również świadome działania polegające na ograniczeniu ingerencji człowieka w przyrodę, inicjowaniu i sterowaniu naturalnymi procesami, a czasem brakiem jakichkolwiek działań. Ma to wpływ na kwestie środowiskowe, związane z retencją wód, adaptacją do zmian klimatu czy zanikiem różnorodności biologicznej – mówi Blanka Rdest, dyrektorka Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej urzędu miasta.

Zielony Budżet - 7. edycja

W zgłaszanych projektach zakres ingerencji w naturalną przestrzeń zieloną musi być ograniczony i wyważony. Zakłada się takie działania jak:

  • obkaszanie ścieżek, przedeptów;
  • udostępnienie lub wydzielenie miejsc do odpoczynku z naturalnych materiałów lub wykorzystanie tego typu elementów już istniejących w danej przestrzeni;
  • pozostawianie bezpiecznych dla roślin i zwierząt stref, z których nie można korzystać;
  • artystyczne instalacje lub rzeźby wpisujące się w krajobraz;
  • domki dla zwierząt i owadów.
  • do tego również działania edukacyjne, np. organizowanie pogadanek, spacerów czy warsztatów edukacyjnych o tematyce przyrodniczej oraz ustawienie tablic informacyjnych, oznaczeń na temat miejsca i jego przyrody.

Założeniem tegorocznej edycji Zielonego Budżetu jest także ochrona obszarów cennych przyrodniczo poprzez zakwalifikowanie ich, jako użytek ekologiczny lub zespół przyrodniczo-krajobrazowy (w zależności od miejsca i jego cech) oraz w miarę możliwości oznaczanie miejsc w opisach i projektach miejskich planów zagospodarowania przestrzennego.

Zależy nam, żeby chronić każdą taką przestrzeń i informować o tym, jakim gatunkom i procesom ma ona służyć. Niektóre miejsca chcemy tylko pokazać, oznaczyć w terenie oraz na mapie i udokumentować. W innych znaleźć kompromis pomiędzy ograniczeniami wynikającymi z ochrony przyrody, a udostępnieniem jej mieszkankom i mieszkańcom z dostosowaniem, w określonym stopniu, do funkcji rekreacji. Mamy na myśli działania z pełnym poszanowaniem przyrody – zapewnia Katarzyna Antoń, Miejska Architektka Zieleni.

Dzięki takim projektom ma powstać sieć miejsc, których „dzikość” (pisownia urzędu miasta) jest wynikiem uzasadnionym, świadomie utworzonym i eksponowanym walorem środowiska przyrodniczego w mieście. Poza rekreacyjną będą one pełnić funkcję edukacyjną – służyć obserwacji przyrody. Będzie można w nich organizować mikrowyprawy i zajęcia edukacyjne dla szkół oraz przedszkoli, propagując nowoczesną edukację ekologiczną.

Składanie wniosków online za pośrednictwem tej platformy rusza 18 grudnia i potrwa do 14 stycznia 2024 r. W formularzu należy podać lokalizację (zaznaczyć działkę na mapie), opis proponowanych działań oraz uzasadnienie miejsca. Osoby autorskie wniosku mają także możliwość załączenia ewentualnych rysunków, pomysłów czy inspiracji.

Ocenę formalną złożonych wniosków zaplanowano od 22 stycznia do 12 lutego 2024 r. Wówczas Zespół Zadaniowy ds. Zielonego Budżetu, w skład którego wchodzą architekci i architektki krajobrazu z Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej oraz przedstawiciele i przedstawicielki innych wydziałów i jednostek organizacyjnych urzędu miasta, oceni pomysły i lokalizacje pod kątem możliwości realizacji wniosków. Weryfikowane będą takie dane jak: miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego bądź zapisy Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego; przebieg infrastruktury podziemnej i naziemnej; planowane inwestycje bądź remonty; własności działek oraz zgodność z obowiązującymi przepisami prawa.

Po ocenie formalnej, w dniach 19-26 lutego 2024 r., autorzy i autorki projektów będą mieli możliwość odwołania się od jej wyników.

Kolejnym etapem jest ocena merytoryczna (od 27 lutego do 25 marca 2024 r.). Wnioski, które przejdą pozytywnie ocenę formalną, zostaną zaprezentowane Panelowi Ekspertów, w skład którego wchodzą przedstawiciele i przedstawicielki Biura Partycypacji Społecznej, Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej oraz eksperci i ekspertki z zakresu zieleni, gospodarki przestrzennej i krajobrazu:

  • dr hab. Ewa Trzaskowska – profesor KUL, Katedra Kształtowania i Projektowania Krajobrazu, Instytut Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu, Wydział Nauk Przyrodniczych i Technicznych Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II;
  • mgr inż. Paweł Adamiec – Katedra Kształtowania i Projektowania Krajobrazu, Instytut Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu, Wydział Nauk Przyrodniczych i Technicznych, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II;
  • dr Dawid Soszyński – Katedra Kształtowania i Projektowania Krajobrazu, Instytut Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu, Wydział Nauk Przyrodniczych i Technicznych, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła;
  • dr inż. Adam Gawryluk – Katedra Łąkarstwa i Kształtowania Krajobrazu, Wydział Agrobioinżynierii, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie,
  • dr hab. inż. arch. Natalia Przesmycka – prof. PL, Katedra Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, Politechnika Lubelska.

Do realizacji zostaną wskazane najciekawsze projekty, według kryteriów:

  • możliwości realizacji wniosku – tereny miejskie będące własnością Gminy Lublin, nieobjęte innym opracowaniem zagospodarowania czy rewitalizacji;
  • naturalny charakter zgłoszonych terenów – naturalne, spontaniczne, powstałe bez ingerencji człowieka, dzikie miejskie zakątki;
  • tereny, będące stanowiskiem dla specyficznych, dziko rosnących roślin i/lub siedliskiem zwierząt, zasługujące na uwagę i ochronę lub mogące służyć celom edukacyjnym, badawczym;
  • tereny o różnej specyfice i wielkości, na których o swoim istnieniu decyduje flora i fauna, miejsca z przyrodą ożywioną i nieożywioną;
  • tereny o szczególnych walorach przyrodniczych, krajobrazowych, środowiskowych, estetycznych.

Listę projektów wybranych do realizacji poznamy na przełomie marca i kwietnia 2024 r.

W tym roku edycja Zielonego Budżetu pod hasłem #SkweryOdNowa objęła 11 projektów. Dziewięć z nich już zrealizowano, dwa są w trakcie projektowania. To przestrzenie, które od lat funkcjonowały jako zieleń publiczna, ale po latach użytkowania wymagały remontu i odświeżenia.

Jak przypomina ratusz, Lublin wprowadził Zielony Budżet jako pierwsze miasto w Polsce. Nabór do pierwszej edycji ruszył jesienią 2016 r.

Zobacz zdjęcia: Lubelskie skwery się zazieleniły. Tu możesz odpocząć!

Fala upałów zalewa betonową Warszawę. Ludzie chcą więcej zieleni