Na mocy tego dokumentu uchwalonego nad ranem po wielogodzinnym posiedzeniu rady miasta 30 ha Górek Czechowskich może zostać zabudowanych blokami mieszkalnymi. Sprawa tego studium była rozpatrywana przez sąd pierwszej instancji po raz trzeci. Przypomnijmy, że dwa poprzednie wyroki były korzystne dla osób niepopierających zabudowy górek, ale Naczelny Sąd Administracyjny zarządził, ze sprawa ma zostać rozpatrzona od nowa.
W styczniu Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że Górki mogą zostać częściowo zabudowane, przeznaczone pod zabudowę trzy wysoczyzny „nie przedstawiają żadnych istotnych wartości przyrodniczych”, miasto „właściwie wyważyło interesy”, a ponadto „sąd orzekający obecnie związany jest ustaleniami dokonanymi we wcześniejszych wyrokach sądu drugiej instancji”. Odwołanie od wyroku mógł złożyć tylko wojewoda – pierwsze składał jeszcze Przemysław Czarnek, a tym razem piłka była po stronie jego następcy Lecha Sprawki. Ostatecznie wysłał skargę kasacyjną, co było po myśli osób zaangażowanych w obronę Górek Czechowskich wskazujących m.in., że styczniowy wyrok zapadł bez danych z analizy przyrodniczej terenu, bo żadna ze stron nie złożyła go w materiale dowodowym.
Od momentu zaskarżenia wyroku minęło siedem miesięcy i Naczelny Sąd Administracyjny podjął decyzję – że sprawa Górek Czechowskich nie będzie więcej rozpatrywana w sądzie. Tym samym uznał, że studium przestrzenne z 2019 r. zostało uchwalone zgodnie z prawem, a na części dawnego poligonu może stanąć osiedle.
– Wobec trwającego 4 lata sporu sądowego, zainicjowanego przez ówczesnego Wojewodę Lubelskiego Przemysława Czarnka, Miasto Lublin nie miało możliwości podjęcia działań zmierzających do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie Górek Czechowskich. Cały czas obowiązuje w tym miejscu plan z 2005 roku. W związku z tym, że do 1 stycznia 2023 r. nie doszło do jego zmiany, na podstawie umowy ze Spółką TBV, inwestor ma prawo odkupu terenu zbytego na rzecz Miasta. Do tej pory Spółka nie składała też żadnych deklaracji odnośnie prawa odkupu. Dzisiejszy wyrok umożliwia zatem podjęcie rozmów, co do dalszych działań. Należy jednocześnie podkreślić, że ostateczne rozstrzygnięcia w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego należą do kompetencji Rady Miasta Lublin – napisała w mailu rzeczniczka prasowa prezydenta Lublina.
Osoby przeciwne zabudowie jednak nie składają broni.
– (pisownia oryginalna) I jest wyrok NSA, który możemy zaskarżyć do trybunałów unijnych jako rażący przykład nie liczenia się z prawem unijnym. Do tej pory orzecznictwo polskich sądów administracyjnych w dziedzinie przestrzegania prawa ochrony przyrody w procesie planistycznym było konsekwentne, jasne i spójne. Ten wyrok jest zaskakującym wyjątkiem od reguły. (...) wyrażamy gotowość do rozmów o przyszłości Górek Czechowskich jako wolnego od zabudowy Parku Pokoleń, łączącego funkcje miejsca pamieci narodowej oraz ochrony przyrody. Bez blokowisk – komentuje wyrok społeczność Górki Czechowskie – wietrznie zielone.
Polecany artykuł: