Nowa atrakcja turystyczna w Lublinie. Otwiera się Dom Koziołka Lubelskiego

i

Autor: PW Panorama centrum Lublina

CIEKAWOSTKI

Nietypowe muzea w Lublinie. Możesz je odwiedzić tylko w stolicy woj. lubelskiego!

2025-01-10 15:43

Turystyczna mapa Lublina obfituje w wiele atrakcji. Są wśród nich między innymi dobrze znane w całej Polsce zabytki oraz muzea. W tym materiale przybliżymy wam kilka nietypowych placówek muzealnych i kulturalnych, które warto odwiedzić w stolicy woj. lubelskiego!

Spis treści

  1. Muzea w Lublinie
  2. Piwnica Kata – nowa atrakcja na mapie Lublina
  3. Mikromuzeum Dzieciństwa
  4. Regionalne Muzeum Cebularza
  5. Muzeum Apteka (Muzeum Zakładu Historii Farmacji)
  6. Muzeum Osiedli Mieszkaniowych
  7. Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”
  8. Dom Koziołka Lubelskiego
  9. Muzeum Pojazdów Zabytkowych

Muzea w Lublinie

Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, kiedy napiszemy, że jednym z pomysłów na spędzenie wolnego czasu w Lublinie jest odwiedzenie funkcjonujących na jego terenie muzeów. Wśród najbardziej znanych tego typu placówek w mieście z pewnością należy wymienić m.in.: Muzeum Narodowe (działające na zamku), Muzeum Wsi Lubelskiej (czyli lubelski skansen) czy Państwowe Muzeum na Majdanku. Jednak w stolicy województwa lubelskiego działa też wiele mniejszych placówek muzealnych, które można zaliczyć do grona nietypowych. Ich przykładową listę znajdziecie poniżej!

Piwnica Kata – nowa atrakcja na mapie Lublina

Ostatnio na turystycznej mapie Lublina pojawiło się nowe miejsce. To Piwnica Kata, która mieści się w jednej z kamienic przy ul. Królewskiej. W tym nietypowym muzeum można zobaczyć m.in. dawne narzędzia tortur oraz poznać budzące dreszczyk historie związane z lubelskim katem. Szczegóły dotyczące odwiedzin znajdziecie na stronie piwnicakata.pl.

Kłaniajcie się królowie! Orszak Trzech Króli przeszedł przez Lublin

Mikromuzeum Dzieciństwa

Mikromuzeum Dzieciństwa to miejsce, które znajdziecie w przestrzeniach Centrum Kultury w Lublinie. Na powierzchni około 10 m2 mieszczą się tu przedmioty nawiązujące do – jak sama nazwa wskazuje – wspomnień z dzieciństwa. To jedyne takie miejsce w całym województwie lubelskim! Co więcej, określane jest też mianem „najmniejszego muzeum świata”. Aktualne informacje o godzinach otwarcia tego miejsca znajdziecie na stronie Pracowni Sztuczka.

Regionalne Muzeum Cebularza

Jak wiadomo, Lublin od strony kulinarnej kojarzy się przede wszystkim z cebularzami, czyli plackiem z cebulą i makiem. Co więcej, w stolicy woj. lubelskiego od 2017 r. w jednej ze staromiejskich kamienic przy ul. Rybnej działa Regionalne Muzeum Cebularza. Podczas odwiedzin można tam zobaczyć interaktywny pokaz, a w ramach warsztatów – spróbować własnoręcznie przygotować ten charakterystyczny wypiek. Godziny otwarcia tego miejsca możecie sprawdzić na stronie muzeumcebularza.com.pl.

Muzeum Apteka (Muzeum Zakładu Historii Farmacji)

To mało znane, choć działające już od 1988 r. muzeum, znajduje się przy ul. Grodzkiej 5A w Lublinie. Składa się z dwóch sal, które stylizowane są na wygląd apteki z XIX i XX wieku. Znajdziecie tu m.in. charakterystyczne meble z tego okresu i aptekarski sprzęt oraz stare recepty! Muzeum Apteka można odwiedzać od środy do soboty w godz. 11:30-16:30.

Rozpoznasz zabytki i atrakcje turystyczne Lublina po zdjęciu?
Pytanie 1 z 10
Na zdjęciu widzimy:
Zamek w Lublinie

Muzeum Osiedli Mieszkaniowych

To miejsce powstało dzięki oddolnej inicjatywie mieszkańców Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Muzeum Osiedli Mieszkaniowych mieści się w jednym z pawilonów przy ul. Wileńskiej w Lublinie. Jego celem jest przede wszystkim udostępnienie przestrzeni do rozmów i warsztatów związanych związanych z architekturą i szeroko pojętym mieszkalnictwem. Eksponaty w MOM to przedmioty, którymi podzielili się okoliczni mieszkańcy. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie mom-lublin.pl.

Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”

Ta placówka jest oddziałem Muzeum Narodowego w Lublinie. Można tu zobaczyć ekspozycje poświęcone historii więzienia na lubelskim zamku oraz „Domu pod Zegarem”. Znajdziecie tutaj m.in. korespondencję więźniów politycznych oraz osobiste pamiątki po osobach więzionych na tym terenie, a także stare fotografie. Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” powstało w 1979 r. Szczegóły dotyczące zwiedzania znajdziecie na stronie zamek-lublin.pl.

Dom Koziołka Lubelskiego

Kolejną turystyczna atrakcją, a zarazem nietypową placówką w Lublinie, jest Dom Koziołka Lubelskiego mieszczący się przy ul. Świętoduskiej. To miejsce, w którym przede wszystkim najmłodsi mogą poznać najsłynniejsze lubelskie legendy opowiadane przez KozUlę, połączone z praktycznymi zadaniami. Aktualne godziny otwarcia tego obiektu znajdziecie na stronie domkoziolka.pl.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Dom Koziołka Lubelskiego w Lublinie od środka. Zajrzeliśmy do jego wnętrza!

Muzeum Pojazdów Zabytkowych

Muzeum Pojazdów Zabytkowych to z kolei miejsce, w którym odnajdą się przede wszystkim miłośnicy motoryzacji. W hali przy ul. Kasprowicza można podziwiać około 30 zabytkowych aut, należących do Jarosława Janowskiego. Miejsce to jest pierwszą w woj. lubelskim stałą ekspozycją starych pojazdów, prezentowaną pod szyldem „Jaro Retro Auto Classic Garage”. Szczegóły dotyczące odwiedzin tego muzeum znajdziecie na facebookowym fanpage'u Jaro Garage.

Zobacz także zdjęcia z naszej wizyty w tym muzeum:

Lublin Radio ESKA Google News
Autor: