Niedługo wrócą planowe operacje zaćmy. To właśnie lubelski okulista opracowywał rekomendacje dla całej Europy

i

Autor: zdjęcie nadesłane

Niedługo wrócą planowe operacje zaćmy. To właśnie lubelski okulista współopracowywał rekomendacje dla całej Europy

2020-05-14 18:39

Aby planowe operacje zaćmy mogły powrócić trzeba było opracować specjalne zasady pozwalające na wykonywanie zabiegów w czasie trwającej epidemii. W Europie pracował nad tym międzynarodowy komitet składający się z 14 chirurgów. Lubelski okulista, prof. Robert Rejdak, był jedynym lekarzem z Polski, który został zaproszony do wypracowania rekomendacji powrotu planowych operacji zaćmy do szpitali w Unii Europejskiej.

- Jestem zaszczycony, że mogłem brać udział w tych pracach. Zostały opracowane rekomendacje dla całej Unii Europejskiej - mówi prof. Robert Rejdak, prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich. - One regulują wszystkie aspekty bezpieczeństwa wykonywania zabiegów w dobie pandemii od momentu zapraszania pacjentów do centrów okulistycznych, poprzez ruch chorych, zmodyfikowanie zasad wykonywania operacji, aż do kontroli pooperacyjnych.

Chirurdzy okuliści zgodnie podkreślają potrzebę izolowania pacjentów od siebie. Konieczne będzie zachowywanie odstępu około 2 metrów pomiędzy czekającymi na badania pacjentami. Opracowane zasady narzucają konieczność ochrony personelu podczas kontaktu z pacjentami.

- Zakładamy, że wszyscy pacjenci powinni być traktowani jako potencjalnie zakaźni - dodaje prof. Rejdak. - Czyli musimy odpowiednio osłaniać personel poprzez czepki, gogle, maski rękawice. Pacjenci także muszą mieć maski i dezynfekować ręce. Ruch chorych także musi być odpowiedni. Pacjenci mogą przybyć do centrum okulistycznego dopiero gdy poprzednie osoby już je opuściły.

Ważna jest też odpowiednia ilość wykonywanych zabiegów w ciągu dnia. Rekomendowane jest wykonywanie 50% normy sprzed epidemii, czyli mniej więcej 3 zabiegi w ciągu dwóch godzin.

Te zasady zostały już zaakceptowane przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny i są wprowadzane lokalnie we wszystkich województwach po to, żeby planowe operacje zaćmy mogły powrócić. Kiedy nastąpi to w Lublinie?

- W tej chwili jesteśmy na etapie uzyskania decyzji od pana wojewody i dyrekcji szpitala. One będą dla nas wiążące, ale już zapisujemy pacjentów - mówi prof. Rejdak.