Nie bój się konfliktu serologicznego. Lubelski szpital przyjazny mamom RH ujemnym [AUDIO]

i

Autor: zdj. Alina Pospischil, SPSK4 dr hab. n. med. Radzisław Mierzyński, SPSK4

"Nie bój się konfliktu serologicznego". Lubelski szpital przyjazny mamom RH ujemnym [AUDIO]

2021-05-26 7:30

Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie jako jedyny w województwie i jeden z nielicznych w Polsce oferuje profilaktykę pacjentkom, u których może dojść do konfliktu serologicznego.

To ważne, bo w Polsce kobiety Rh ujemne stanowią 15 proc. populacji, a niezgodność serologiczna dotyczyć może ok. 64 proc. z nich, w zależności od grupy krwi ojca dziecka.

- Jeśli przychodzi do nas pacjentka, z reguły chodzi jej o to, że ona ma właśnie grupę krwi RH- [mowa o najpopularniejszej wersji, dop. red.], a ojciec dziecka ma grupę RH+. Nazywamy taką sytuację niezgodnością serologiczną, co może doprowadzić do konfliktu serologicznego - mówi nam dr hab. n. med. Radzisław Mierzyński z Kliniki Położnictwa i Perinatologii SPSK4, koordynator kampanii.

Natomiast konflikt serologiczny to sytuacja, w której organizm ciężarnej kobiety wytwarza przeciwciała odpornościowe skierowane przeciw dziecku.

Dzieje się tak, kiedy dziecko odziedziczy grupę krwi Rh+ taty, a następnie ta krew dostaje się do krwiobiegu mamy z grupą krwi Rh- (wystarczy ok. 0,2 ml - tyle co łza).

Organizm mamy wytwarza przeciwciała, które przenikają przez łożysko i mogą niszczyć obce dla niego krwinki dziecka. Skutkiem tego jest choroba hemolityczna noworodka.

- Konflikt może przebiegać łagodnie i przybierać różne formy - od anemii, przez żółtaczkę, po bardzo ciężkie postaci z uogólnionym obrzękiem, co może powodować zgon dziecka - dodaje prof. Mierzyński.

- Żony wchodzą w konflikt z mężem. SPSK4 chce im pomóc. W jaki sposób? Posłuchaj rozmowy Mateusza Kasiaka z dr hab. Radzisławem Mierzyńskim

Ważna profilaktyka

Choroba jest niebezpieczna zwłaszcza w drugiej i kolejnych ciążach. W pierwszej zagrożenie jest mniejsze. W profilaktyce konfliktu liczy się czas. Ważne, żeby między 21. a 26. tygodniem ciąży kobieta wykonała oznaczenie poziomu przeciwciał anty-Rh.

Jeśli przeciwciała się nie wytworzyły, między 28. a 30 tygodniem zalecane jest zastosowanie profilaktyki śródciążowej. - Poporodowa profilaktyka jest dostępna w wielu ośrodkach. Kładziemy nacisk na profilaktykę śródciążową. Jeśli pojawią się objawy konfliktu, pacjentki do nas trafiają, diagnozujemy je i leczymy - tłumaczy specjalista.

Oprócz profilaktyki, szpital oferuje opiekę i leczenie kobiet z powikłaniami ciąży związanymi z konfliktem. Placówka jest partnerem kampanii "Przyjaźni Mamom Rh-".

Patronat merytoryczny objęli nad nią Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Instytut Matki i Dziecka, Polskie Towarzystwo Medycyny Perinatalnej oraz Polskie Towarzystwo Położnych.