Konkretnie mowa o endoprotezoplastyce stawów kolanowych, czyli skomplikowanych operacjach, gdzie kość jest zastępowana sztuczną. W świetle najnowszych ustaleń naukowców aż 80 proc. pacjentów narzeka na wyniki leczenia, i to mimo powodzenia zabiegu.
Teraz chorzy mają szansę na terapię innowacyjnymi metodami, która ma to zmienić. Wszystko dzięki o Attune Knee System. Obserwacje i testy z udziałem pacjentów przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych.
- Stwierdzono potrzebę wprowadzenia modyfikacji geometrii komponentu udowego, by pacjenci po założeniu endoprotez funkcjonowali bez bólu czy odczuwania niestabilności podczas ruchu - mówił podczas szkolenia w SPSK4 Patryk Grudniewski z firmy odpowiedzialnej za wdrożenie w Polsce technologii.
System pozwala więc szybko wrócić do zdrowia, bo proteza jest dopasowana do kolana pacjenta. Nie odczuwa on dyskomfortu przy chodzeniu. - Bo wynikał on z braku idealnego odwzorowania geometrii i kształtu anatomicznego kolana. Rozwiązanie to więc krok w kierunku stworzenia implantów dedykowanych konkretnym pacjentom - mówi prof. Krzysztof Gawęda, szef Klinicznego Oddziału Ortopedii i Traumatologii.
Dodatkowo, samo założenie implantu odbywać się może z wykorzystaniem techniki rozszerzonej rzeczywistości, co zwiększa powodzenie leczenia. Zabiegi są bardziej precyzyjne i bezpieczniejsze.
Szpital przy Jaczewskiego w Lublinie chciałby przyjmować pacjentów jak najszybciej. Wcześniej potrzebne są jednak zgody NFZ i pieniądze z funduszu. Placówka musi też ogłosić przetarg na zakup systemu.
Polecany artykuł: