Rower

i

Autor: pexels.com/zdjęcie ilustracyjne

WYCIECZKI ROWEROWE

Najlepsze trasy rowerowe w woj. lubelskim. Gdzie wybrać się na przejażdżkę?

2024-06-22 22:21

Lato już oficjalnie się rozpoczęło, a to oznacza, że warto wykorzystać słoneczną pogodę aktywnie. Tym razem podpowiemy wam, jakie trasy rowerowe w woj. lubelskim warto wybrać, by poznać Lubelszczyznę od nieco innej strony!

W województwie lubelskim miłośnicy jazdy na rowerze mogą korzystać z wielu malowniczych tras rowerowych. W tym artykule zaproponujemy wam kilka przykładowych szlaków na Lubelszczyźnie, które warto wziąć pod uwagę planując wycieczkę na dwóch kółkach!

Szlak rowerowy doliną Nędznicy (niebieski/zielony)

Nędznica to niewielka rzeka, będąca dorzeczem Wieprza. Szlak ten obejmuje dwie trasy: zieloną (18 km) oraz niebieską (12 km). Rozpoczyna się przy ul. Cienistej w Lublinie, prowadzi przez Krężnicę Jarą i kończy w Niedrzwicy Kościelnej. Na szlaku możecie zobaczyć m.in. dawne cmentarze wojenne czy ruiny Dworu Dłuskich.

Eko-szlak: Urszulin – Perehod (niebieski)

Nieco dłuższą propozycją jest eko-szlak prowadzący od Urszulina do Pieszowoli. Podczas przemierzania tej trasy można zobaczyć wszystkie ścieżki przyrodnicze Poleskiego Parku Narodowego! Wybierając ten szlak, możecie zwiedzić m.in.: ścieżkę „Spławy”, „Dąb Dominik” czy „Perehod”. Pełna trasa liczy około 23 km.

Szlak: Kazimierz Dolny – Kraśnik (czerwony)

To pierwsza z propozycji dla naprawdę wytrwałych! Choć trasa ta prowadzi w większości przez drogi asfaltowe, to prawdziwym wyzwaniem może okazać się jej długość. Szlak ten liczy sobie bowiem 105 km, jednak po drodze będziecie mieć okazję do zobaczenia między innymi Kazimierskiego i Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego, przy czym zahaczycie o takie miejscowości jak np. Wilków, Józefów nad Wisłą czy Urzędów. Trasa kończy się przy dworcu PKP w Kraśniku.

„Polonez dla Lublina”. W centrum miasta zatańczyło ponad 400 par!

Szlak: Lublin – Wola Uhruska (czerwony)

Ta trasa prowadzi przez Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie, w tym między innymi przez takie zakątki Lubelszczyzny jak: Zawieprzyce, Łęczną, Bogdankę, Załucze Stare i Hańsk. Prowadzi równinami (i głównie asfaltowymi drogami), liczy łącznie 110 km i kończy się w Woli Uhruskiej, tuż nad Bugiem.

Nadbużański Szlak Rowerowy (czerwony)

To zdecydowanie jedna z najdłuższych tras rowerowych w województwie lubelskim! Obejmuje tereny od Janowa Podlaskiego aż po Hrubieszów, licząc sobie aż 288 km! Ale spokojnie: całość jest podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich ma 146 km i prowadzi wzdłuż rzeki Bug, ciągnąc się od Janowa Podlaskiego przez m.in.: Malową Górę, Koroszczyn, Sławatycze, Hannę, aż do Włodawy, przy czym jego większa część obejmuje drogi gruntowe i utwardzone.

Drugi etap liczy 142 km i rozciąga się od Włodawy do Hrubieszowa. Rodzaj dróg jest taki taki sam jak w pierwszej części, natomiast ewentualne niedogodności z pewnością wynagrodzą tu widoki. Trasa ta prowadzi bowiem przez miejsca ważne historycznie, obok zabytkowych cerkwi i cmentarzy, a także zespołów dworskich i wręcz idealnie ilustruje obecne w tych rejonach przenikanie się kultur pogranicza.

Zobacz także: Tłumy na IV Świdnik Air Festival 2024. To było niezwykłe show! Mamy zdjęcia

Artykuł powstał na podstawie informacji ze strony lublintravel.pl.