Narodowy Spis Powszechny wskazuje statystyki i tendencje notowane w przekroju lat 2011-2021. Zawarto tam takie informacje jak np. liczbę ludności rezydującej (faktycznie zamieszkującej na danym terenie), liczbę i wielkość rodzin czy właśnie liczbę osób z niepełnosprawnościami.
W spisie uwzględniliśmy osoby niepełnosprawne, które mają orzeczenie o niepełnosprawności. Zawarto tam również dane o mieszkańcach województwa lubelskiego, którzy z różnych przyczyn uważają, że są pod jakimś względem "sprawne inaczej" - mówi Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie.
W tym przypadku chodzi o osoby bez orzeczenia, ale za to z problemami np. ze słuchem, wzrokiem czy narządami ruchu.
W 2021 roku osoby z niepełnosprawnością stanowiły ponad 16% ogółu ludności całego województwa lubelskiego. Ich liczba zwiększyła się o 7,5% w porównaniu do danych sprzed 10 lat - dodaje Krzysztof Markowski.
W przekroju lat 2011 - 2021 zestawiono też tempo wzrostu liczby niepełnosprawnych ze względu na płeć. Okazuje się, że kobiet z niepełnosprawnościami przybywa szybciej niż mężczyzn. Do 2021 roku liczba pań wzrosła o ponad 9%, panów o ponad 5%.
Dane z najnowszego Narodowego Spisu Powszechnego wskazują, że na Lubelszczyźnie w ciągu 10 lat wzrosła też liczba bezdzietnych małżeństw, ponad dwukrotnie zwiększył się odsetek związków nieformalnych, więcej jest też samotnych matek z dziećmi, ale także ojców wychowujących dzieci. W województwie w 2011 roku było ponad 610 tysięcy rodzi. Przez 10 lat ich liczba spadła do 550 tysięcy.