Straż pożarna

i

Autor: Pixabay Straż pożarna - zdj. ilustracyjne

Na budowie w Lublinie znaleziono tajemniczy zbiornik. W środku były szczepionki

2023-02-22 12:11

W poniedziałek na placu budowy przy ul. Głównej w Lublinie znaleziono zbiornik. Na miejsce od razu wezwano straż pożarną, która zajęła się znaleziskiem. Okazało się, że w środku były… szczepionki, (najprawdopodobniej) przeciw wirusowi polio. Czy zagrażają one zdrowiu? Zapytaliśmy o to rzecznika firmy Biomed Lublin, Michała Makarczyk – Rodkiewicz.

W miejscu, gdzie znaleziono zbiornik, budowane jest Centrum Badawczo-Rozwojowe oraz fabryka leku Onko BCG. Wezwano strażaków, a wraz z nimi przybyła grupa specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego. Działania trwały około 1,5 godziny. O całym zdarzeniu został poinformowany także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

- Nie ma zagrożenia dla ludzi ani dla środowiska – uspokaja rzecznik. Wyjaśnia, że z ich ustaleń wynika, że zbiornik pod ziemią był już od 40 lat. Szczepionki przeleżały w ziemi za długo, aby mogły stanowić zagrożenie. – Po tym czasie „znalezisko” już jest bardziej już odpadem szklanym – dodaje.

Samo odkrycie szczepionek zaskoczyło także firmę Biomed Lublin, którzy nie mieli pojęcia, że coś takiego znajduje się pod ziemią.

- Teraz firma jest prywatna, a kiedyś była państwowa. W czasach PRL dochodziło do różnych rzeczy – mówi Makarczyk – Rodkiewicz.