Rzucając na plakat tylko pobieżne spojrzenie, nie tak łatwo dostrzec to, co oburzyło środowisko artystyczne w Polsce – widać tylko białą czaszkę na czarnym tle. Dopiero z bliższej odległości można dopatrzyć się szczegółów: negatywu czarno-białego zdjęcia, na którym Tusk spotyka się z Putinem. Całości dopełnia tytuł „10.04.2010”, w oczywisty sposób nawiązujący do katastrofy smoleńskiej.
Jako pierwszy na kontrowersyjną pracę zwrócił uwagę Szymon Szymkiewicz, grafik z Poznania. Stwierdził, że nie może „zgodzić na to, żeby moja praca wisiała obok tego haniebnego dzieła”. I wycofał swoją pracę. A za nim zaczęli wycofywać się kolejni.
Międzynarodowe Biennale Plakatu od 10 lat organizuje Wydział Artystyczny UMCS. Mimo medialnej wrzawy przez kilka dni nie zabierał głosu. Do sprawy odniesiono się w czwartkowe popołudnie specjalnym oświadczeniem.
Pragniemy zapoznać Państwa z procedurami kwalifikacyjnymi w poszczególnych etapach konkursu. W preselekcji jury, składające się z artystów z Polski, Chorwacji, Chin, Japonii, Hiszpanii, Tajwanu, Ukrainy i USA, przyznało punkty nadesłanym pracom przy pomocy aplikacji internetowej. Do następnego etapu zostały dopuszczone prace o najwyższej średniej liczbie uzyskanych punktów. Miejsce na merytoryczną dyskusję pojawia się podczas drugiego posiedzenia jury, które miało się odbyć 26.05.2023. W odpowiedzi na zarzuty części uczestników Biennale zorganizowaliśmy spotkanie w trybie nadzwyczajnym, podczas którego jury ustaliło, że plakaty mogące godzić w czyjekolwiek uczucia, szerzyć mowę nienawiści lub bezpodstawne pomówienia (w tym plakat Wojciecha Korkucia „10.04.2010”) nie zostaną pokazane na wystawie. Jury nagród odbędzie zgodnie z planem, 26.05.2023.
Wojciech Korkuć – kim jest
Wojciech Korkuć urodził się w 1967 r. w Mińsku Mazowieckim. Skończył ASP w Warszawie, a dyplom zrobił w Pracowni Projektowania Plakatu prof. Mieczysława Wasilewskiego w 1993 r. Jego prace miały być docenione m.in. w European Design Annual, magazynie Print, amerykańskim konkursie Creativity. Ale jego talent został też zauważony w Polsce –Korkuć stale współpracuje z prawicą, robiąc okładki dla prawicowych mediów (teraz te media zarzucają lubelskiemu Biennale cenzurę) i zaproszenia na prawicowe imprezy. Na jego plakatach można przeczytać m.in.: "III RP śmierdzi od łba", "Feministko, użyj mózgu przed stosunkiem. Nie pieprz bez sensu!", "Jesteś wredna, brzydka i leniwa – zostań feministką", "Jesteś homo? OK. Ale nie spedalaj nieletnich".