Spis treści
- Nowy ranking najlepszych polskich miast
- Lublin wysoko w rankingu najlepszych miast PZU Lokalnie
- TOP 10 najlepszych miast w Polsce według rankingu PZU Lokalnie
Nowy ranking najlepszych polskich miast
Poznaliśmy wyniki tegorocznego rankingu miast PZU Lokalnie, który został przygotowany przez PZU we współpracy z członkami AI Lab Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
„PZU Lokalnie to projekt, dzięki któremu użytkownicy mogą sprawdzić, jak ich okolica wypada pod względem bezpieczeństwa, zdrowia i komfortu życia” – podkreślają autorzy rankingu.
Podczas tworzenia zestawienia wzięto pod uwagę 38 polskich miast, w których mieszka ponad 100 tys. osób. Ranking powstał w oparciu o kilka kryteriów: zdrowie, komfort życia, bezpieczeństwo oraz kulturę i edukację.
– Wskaźniki dostępności zostały przez nas stworzone jako stosunek danej zmiennej do innej, np. liczba lekarzy na liczbę mieszkańców albo liczba przedszkoli na liczbę dzieci. Z kolei wagi czterech głównych kategorii ustaliliśmy na podstawie analizy ekonometrycznej danych z badań ankietowych, w których ocena satysfakcji z życia respondenta była uzależniona od zmiennych reprezentujących sytuację lub samoocenę w czterech obszarach. Najwyższą wagę ma zdrowie, dalej zaś są komfort życia, kultura i edukacja, a na końcu bezpieczeństwo – wyjaśnia dr hab. Andrzej Torój, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, cytowany w informacji prasowej.
Lublin wysoko w rankingu najlepszych miast PZU Lokalnie
Na pierwszym miejscu w rankingu najlepszych polskich miast PZU Lokalnie uplasowała się Warszawa. Stolica kraju została doceniona jako jedno „z najbardziej komfortowych miejsc do życia i pracy w Polsce” ze względu na najwyższe zarobki i sprawną komunikację miejską oraz wysoki poziom zdrowia publicznego, infrastruktury rowerowej, dostępności do usług medycznych oraz instytucji kultury.
Z kolei tuż za Warszawą, bo na drugim miejscu tegorocznego rankingu miast PZU Lokalnie uplasował się Lublin!
„Stolica Lubelszczyzny wyróżnia się bardzo dobrą dostępnością usług medycznych i rozwiniętą infrastrukturą rowerową. Miasto zapewnia mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa dzięki niskiemu poziomowi przestępczości i skutecznym działaniom służb. Lublin oferuje korzystne warunki ekonomiczne, niskie koszty utrzymania mieszkań i niski poziom hałasu, co przekłada się na codzienny komfort życia” – argumentują twórcy rankingu najlepszych polskich miast PZU Lokalnie.
Na ostatnim stopniu podium znalazł się natomiast Olsztyn. Stolica Warmii i Mazur została w ten sposób wyróżniona za dostęp do opieki medycznej, wysoką jakość powietrza, niski poziom przestępczości oraz niewielkie koszty utrzymania mieszkań i dobrą dostępność komunikacyjną.

TOP 10 najlepszych miast w Polsce według rankingu PZU Lokalnie
Poniżej prezentujemy zestawienie TOP 10 najlepszych polskich miast według tegorocznego rankingu PZU Lokalnie:
- Warszawa,
- Lublin,
- Olsztyn,
- Rzeszów,
- Białystok,
- Poznań,
- Zielona Góra,
- Koszalin,
- Szczecin,
- Toruń.
Oto lista miast ocenionych najwyżej w poszczególnych kategoriach rankingu:
- zdrowie: Białystok, Olsztyn, Lublin, Koszalin, Rzeszów;
- kultura i edukacja: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk;
- bezpieczeństwo: Rybnik, Rzeszów, Opole, Białystok, Olsztyn;
- komfort życia: Płock, Katowice, Warszawa, Wałbrzych, Wrocław.
Zobacz także galerię zdjęć: Dzień Cebularza 2025 w Lublinie
