Barszcz Sosnowskiego – gdzie występuje, co zrobić w wypadku poparzenia?
Barszcz Sosnowskiego to inwazyjny gatunek obcy, który zawiera substancje toksyczne – niebezpieczne dla zdrowia oraz życia zarówno ludzi, jak i zwierząt.
Jak wygląda barszcz Sosnowskiego? Są to bardzo duże rośliny, które swoim wyglądem przypominają wyrośnięty koper włoski. Te groźne rośliny potrafią osiągać wysokość do 4-5 m. Mają duże rozłożyste rozety liściowe i wykształcają długie pędy kwiatowe. Kwiatostan barszczu przypomina kształtem duże „parasolki” stworzone z drobnych białych kwiatków.
Kontakt z trującym barszczem powoduje dotkliwe i trudno gojące się poparzenia. Najgorzej leczą się poparzenia latem, w połączeniu z promieniowaniem słonecznym poparzenia staje się jeszcze bardziej dotkliwe. Poparzenia powstają w wyniku kontaktu z jakąkolwiek częścią rośliny. Tego typu oparzenia są bardziej bolesne o termicznych i mogą prowadzić do powstania głębokich ran oraz długotrwałych przebarwień skóry. Latem niebezpieczne jest także przebywanie w okolicy tej rośliny. Trujące są bowiem także wydzielane przez nią olejki eteryczne, które mogą powodować, silne bóle i zawroty głowy oraz nudności.
Co zrobić po oparzeniu się Barszczem Sosnowskiego? W wypadku kontaktu z tą rośliną nie wolno dotykać poparzenia ani stosować jakichkolwiek środków chemicznych bez konsultacji z lekarzem. Należy przemyć miejsce poparzenia dużą ilością wody i zasłonić przed słońcem, a następnie jak najszybciej jechać do lekarza. Jeśli to możliwe, trzeba zrobić zdjęcie rośliny, która nas poparzyła.Jeśli podczas spaceru zauważycie barszcz Sosnowskiego powinniście zgłosić ten fakt na całodobowy numer alarmowy straży miejskiej 986. Na podstawie tych zgłoszeń tworzona jest mapa występowania barszczu Sosnowskiego, którą znajdziecie TUTAJ.
Polecany artykuł: