Ma to być trwalszy i bardziej ekologiczny asfalt. Naukowcy z Politechniki Lubelskiej pracują nad nowym rozwiązaniem

Chcą stworzyć trwalszy asfalt z tego, który już się wysłużył. Naukowcy z Politechniki Lubelskiej w trzy lata chcą opracować materiał do budowania dróg wykorzystując do tego zdartą starą nawierzchnię. Ma to być rozwiązanie bardziej ekologiczne i przede wszystkim bardziej odporne na procesy starzenia i warunki atmosferyczne.

Cztery szalki Petriego z różnymi rodzajami kruszyw: czarnym granulatem asfaltowym, ciemnobrązową zmieloną nawierzchnią oraz dwoma odcieniami szarego kamienia. Naukowcy Politechniki Lubelskiej pracują nad trwalszym i bardziej ekologicznym asfaltem, o czym przeczytasz na naszym portalu.
Autor: zdjęcie nadesłane, Politechnika Lubelska, fot. Tomasz Maślona/ Materiały prasowe
Lublin: To już półmetek budowy S19 na odcinku Lublin-Lubartów

- Sfrezowana nawierzchnia to dalej jest kruszywo otoczone asfaltem. Tutaj musimy chemicznie tak zadziałać, aby ta błonka asfaltu została aktywowana po to, aby przywrócić w pewien sposób tą elastyczność i po to, aby ten stary asfalt, który jest tutaj, wymieszał nam się z tym nowym asfaltem, który dodamy. I to jest cała idea jakby tego projektu - mówi dr inż. Agnieszka Woszuk z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.

Proces, który zakładają naukowcy jest stosunkowo prosty. Zniszczoną nawierzchnię się zrywa, po czym zostaje ona poddana aktywacji, co jest kluczowym elementem - chodzi o chemiczne „odmładzanie” asfaltu. Następnie mieszane jest to z kruszywem i nowym asfaltem, po czym ponownie układane na drodze.

– Asfalt starzeje się i traci swoje właściwości w wyniku przemian chemicznych, które zachodzą zarówno podczas produkcji, jak i użytkowania drogi. Musimy zadziałać na poziomie chemicznym, żeby te zmiany strukturalne cofnąć w możliwie najwyższym stopniu. Będziemy dodawać związki polimerowe, będziemy też stosować polimery odpadowe takie jak polietylen, polipropylen, co jest dodatkową korzyścią, ponieważ będziemy opracowywać nowy sposób zagospodarowania odpadu, jakim jest plastik - mówi dr Szymon Malinowski z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.

Projekt ma ruszyć w październiku. Biorą w nim udział trzy uczelnie: Politechnika Lubelska, Politechnika Gdańska i Politechnika Poznańska. Badania potrwają trzy lata i obejmą opracowanie technologii i przygotowanie jej do wdrożenia w przemyśle.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Strażacy z województwa otrzymali środki na ochronę ludności i obronę cywilną. Jeszcze więcej niż przed rokiem

Lublin Radio ESKA Google News