- W Dniu Europy razem z przedstawicielkami i przedstawicielami samorządów Obszaru Metropolitalnego Lublina podpisaliśmy deklarację na rzecz wspólnej pracy w zakresie rozwoju kultury w regionie - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin. - To jest jeden z naszych pomysłów, podzielić się tym o co walczymy, tytułem Europejskiej Stolicy Kultury, ale też i wspólnie przygotowywać fragment aplikacji. Chcemy realizować projekty u nich, z nimi, chcemy pokazywać ich projekty kulturalne, ich społeczności, również promować ich miejscowości w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. My szukamy dzisiaj dobrych pomysłów, żeby pokazać Lublin, region i można powiedzieć każdą jednostkę samorządu terytorialnego z osobna jako ciekawe wspólnoty terytorialne z różnymi ciekawymi projektami.
Lubartów jest jednym z miast, które dzisiaj [w czwartek] podpisały deklarację współpracy kulturalnej.
- Będziemy chcieli pokazać to, co mamy najlepszego w Lubartowie. Taką sztandarową naszą imprezą kulturalną coroczną jest "Annowanie", gdzie możemy spotkać panie o imieniu Anna z całego świata. Myślę, że to będzie fajna wizytówka i idealnie się będziemy wpisywali do tego, co chcemy pokazać Europie, ale też jeszcze wiele innych wydarzeń kulturalnych, które charakteryzują nasze miasto - mówi Krzysztof Paśnik, burmistrz Lubartowa. - Dla nas jest to bardzo ważne. Chcemy być istotnym miejscem w Unii Europejskiej. Chcemy pokazać się z najlepszej strony. Dla nas to ogromna promocja.
Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego chce promować miasta i gminy Polski wschodniej. Jej celem jest rozwój kultury Lubelszczyzny oraz jej promocji w kraju i za granicą, a także utworzenie wspólnej tożsamości kulturalnej.
Lubelski Obszar Metropolitalny tworzą 22 gminy i 4 powiaty.