- 25 procent gmin już zadeklarowało chęć współpracy i realizacji naszego projektu, zachęcamy inne samorządy - mówi Małgorzata Romanko, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie. - Zakres naszego projektu to przede wszystkim doradztwo, pomoc w załatwianiu spraw życia codziennego, następnie zatrudnianie tłumaczy języka ukraińskiego i polskiego, jak również pomoc prawna, psychologiczna, usługi asystenckie wsparcia dziennego i wsparcie socjalno-bytowe. Realizowane to będzie za pośrednictwem gmin i powiatów naszego województwa.
To wszystko ma pozwolić obywatelom Ukrainy odnaleźć się w naszym kraju. Drugi z projektów pomoże uchodźcom w nauce języka polskiego.
- Przeprowadzimy najpierw rekrutację, a następnie uruchomimy szkolenia z zakresu nauki języka polskiego w grupach liczących nie więcej niż 12 osób. Planujemy zrekrutowanie 150 grup - mówi Bożena Ćwiek, dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. - Poziom nauczania języka polskiego też planujemy zróżnicować. Założeniem projektu jest zdobycie kompetencji językowych na takim podstawowym komunikacyjnym poziomie. Chcemy, żeby Ci ludzie potrafili w języku polskim skomunikować się w codziennych sytuacjach życiowych.
Środki zostały wygospodarowane z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Na projekt "Lubelskie pomaga Ukrainie" przeznaczone zostało ponad 4,7 mln zł, natomiast projekt realizowany przez Departament Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego UMWL wart jest prawie 2,9 mln zł.