Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

To urządzenie może uratować życie! Seniorzy z Lublina mogą się zgłaszać po "opaski życia"

2022-05-02 16:20

Chociaż samo urządzenie wygląda dość niepozornie to może ono uratować życie, są to tzw. opaski życia. Te przypominające smartband urządzenia służą do wzywania natychmiastowej pomocy medycznej, ale nie jest to ich jedyna funkcja. Od początku programu teleopieki z opasek skorzystało ponad 1,4 tys. osób. Teraz 200 sztuk trafi do Lubelskich seniorów.

Dwieście "opasek życia" dla seniorów z Lublina

Kolejnych dwustu mieszkańców Lublina powyżej 65. roku życia skorzysta z tzw. opasek życia. Urządzenia służą do wzywania natychmiastowej pomocy, a także wyposażone są m.in. w miernik tętna, detektor upadku i w lokalizator. Od początku programu teleopieki z opasek skorzystało ponad 1,4 tys. osób.

Zapewnienie oraz rozwój różnych form wsparcia dla najstarszych mieszkańców miasta jest jednym z priorytetów polityki społecznej miasta - przekazała zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych Monika Lipińska.

„Jednym z naszych sztandarowych projektów w tej dziedzinie jest ciesząca się dużym zainteresowaniem usługa teleopieki. Opaski służące do wzywania natychmiastowej pomocy dają seniorom poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie pozwalają na niezależność” – podkreśliła Lipińska.

Aktualnie seniorzy korzystają z 600 dostępnych opasek życia. 200 kolejnych takich urządzeń zostanie kupionych za ponad 212 tys. zł. Fundusze pochodzą z programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na 2022 r. realizowanego w ramach środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Zakładana na nadgarstek opaska ma przycisk umożliwiający wysłanie sygnału SOS i bezpośrednie połączenie głosowe z Centrum Teleopieki. Wyposażona jest w miernik tętna, detektor upadku, czujnik zdjęcia i założenia opaski, lokalizator GPS, wskaźnik poziomu ładowania baterii i w krokomierz. W razie potrzeby urządzenie bezpośrednio łączy się z pracownikiem Centrum Teleopieki, który po otrzymaniu zgłoszenia udziela – zależnie od sytuacji – wsparcia przez telefon, prosi o interwencję osobę z najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), pracownika pomocy społecznej lub wzywa odpowiednie służby ratownicze.

Od września 2019 r., kiedy wystartował program bezpłatnej teleopieki dla seniorów w Lublinie, z opasek życia skorzystało 1415 seniorów. W tym czasie podjęto 108 interwencji w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ratowania życia.

Bezpłatna usługa teleopieki skierowana jest do mieszkańców Lublina powyżej 65 lat.

Zgłoszenie od zainteresowanych będą przyjmowane od 9 do 20 maja br. pod numerami telefonów: 81-466-55-60, 81-466-55-61, 539-867-635.