Dwieście "opasek życia" dla seniorów z Lublina
Kolejnych dwustu mieszkańców Lublina powyżej 65. roku życia skorzysta z tzw. opasek życia. Urządzenia służą do wzywania natychmiastowej pomocy, a także wyposażone są m.in. w miernik tętna, detektor upadku i w lokalizator. Od początku programu teleopieki z opasek skorzystało ponad 1,4 tys. osób.
Zapewnienie oraz rozwój różnych form wsparcia dla najstarszych mieszkańców miasta jest jednym z priorytetów polityki społecznej miasta - przekazała zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych Monika Lipińska.
„Jednym z naszych sztandarowych projektów w tej dziedzinie jest ciesząca się dużym zainteresowaniem usługa teleopieki. Opaski służące do wzywania natychmiastowej pomocy dają seniorom poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie pozwalają na niezależność” – podkreśliła Lipińska.
Aktualnie seniorzy korzystają z 600 dostępnych opasek życia. 200 kolejnych takich urządzeń zostanie kupionych za ponad 212 tys. zł. Fundusze pochodzą z programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na 2022 r. realizowanego w ramach środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Zakładana na nadgarstek opaska ma przycisk umożliwiający wysłanie sygnału SOS i bezpośrednie połączenie głosowe z Centrum Teleopieki. Wyposażona jest w miernik tętna, detektor upadku, czujnik zdjęcia i założenia opaski, lokalizator GPS, wskaźnik poziomu ładowania baterii i w krokomierz. W razie potrzeby urządzenie bezpośrednio łączy się z pracownikiem Centrum Teleopieki, który po otrzymaniu zgłoszenia udziela – zależnie od sytuacji – wsparcia przez telefon, prosi o interwencję osobę z najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), pracownika pomocy społecznej lub wzywa odpowiednie służby ratownicze.
Od września 2019 r., kiedy wystartował program bezpłatnej teleopieki dla seniorów w Lublinie, z opasek życia skorzystało 1415 seniorów. W tym czasie podjęto 108 interwencji w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ratowania życia.
Bezpłatna usługa teleopieki skierowana jest do mieszkańców Lublina powyżej 65 lat.
Zgłoszenie od zainteresowanych będą przyjmowane od 9 do 20 maja br. pod numerami telefonów: 81-466-55-60, 81-466-55-61, 539-867-635.