tęczowa flaga

i

Autor: nancydowd / Pixabay  tęczowa flaga

Lubelskie: Ile można stracić za uchwałę anty-LGBT?

2021-09-21 8:40

Dwa lata temu w kwietniu 2019 roku sejmik województwa lubelskiego wprowadził tzw. uchwałę anty-LGBT. Komisja Europejska, po przeanalizowaniu jej stwierdziła iż może ona naruszać tzw. zasady horyzontalne. Jedna z nich mówi o zapobieganiu wszelkiej dyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.

W związku z przyjęciem przez samorządowców tej uchwały unijni urzędnicy poinformowali o wstrzymaniu negocjacji (w ramach programu REACT EU) ze wszystkimi rejonami które zaakceptowały podobne uchwały. W przypadku regionu lubelskiego stawka jest wysoka bo samorządowcy stracić mogą 26 mln euro. Są to pieniądze które przeznaczone są na wychodzenie gospodarki i ochrony zdrowia z kryzysu wywołanego przez pandemię. W odpowiedzi na stanowisko Unii wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda wystosował specjalny list do marszałków pięciu województw i innych samorządów, które przyjęły tego typu dokumenty. Apeluje w nim, by w obliczu możliwości utraty środków z Unii ponownie przeanalizować, zweryfikować, a jeśli zajdzie potrzeba – zmodyfikować swoje stanowisko w sprawie kontrowersyjnej dla wielu osób uchwały.

Kuyavian Slow Wedding, czyli alternatywne targi ślubne w Bydgoszczy

Marszałek Jarosław Stawiarski zapytany o możliwość utracenia dofinansowania dla okręgu powtarza, że Lubelszczyzna jest tolerancyjnym regionem, a przyjęte przez radnych stanowisko nikogo nie obraża. Nie wyklucza jednak, że może ono zostać poddane modyfikacji. W tej jakże istotnej dla rejonu sprawie ma zostać zwołanie posiedzenie Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!