Funkcjonariusze i funkcjonariuszki będą korzystać z przestrzeni Centrum Symulacji Medycznej.
– Zarówno zawody medyczne, jak i policjanci spotykają się bardzo często na pierwszej linii. Pozyskanie informacji o pacjencie, przekazanie go dalej do systemu opieki zdrowotnej, jeśli chodzi o jego prawidłowe diagnozowanie i leczenie. Oczywiście potencjał nasz umożliwia wspólne szkolenie, czyli współdziałanie już od samego początku zaistnienia sytuacji wymagającej pomocy – mówi Wojciech Dzikowski z Katedry i Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Jak stwierdza rektor uczelni prof. Wojciech Załuska, możliwości wykorzystania centrum jest więcej.
– Centrum Symulacji Medycznej jest wzorowe pod kątem szkoleń specjalistycznych. Dotyczy to policjantów, górników, żołnierzy. Mamy duże doświadczenie we współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej – wskazuje.
W piątek podpisano umowę o współpracy policji i uniwersytetu. Długość szkoleń dla mundurowych będzie uzależniona od potrzeb i zakresu. Uczelnia ma także w planach organizowanie z policją wspólnych konferencji i zajęć. Obie strony są przekonane, że pozwoli to zwiększyć bezpieczeństwo zarówno studentów i studentek, jak i pracowników i pracowniczek uczelni.
– Funkcjonariusze będą lepiej wyszkoleni, będą mogli lepiej działać dla dobra obywateli: mieszkańców Lublina, ale również tych, którzy przyjeżdżają uczyć się do Lublina z różnych krajów. Każdy z nas powinien czuć się tu bezpiecznie – wskazuje nadinspektor Artur Bielecki, komendant wojewódzki policji w Lublinie.