Lubelscy okuliści ostrzegają: Nie pływajcie w soczewkach. Może się to skończyć nawet utratą wzroku

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/slavoljubovski

Lubelscy okuliści ostrzegają: Nie pływajcie w soczewkach. Może się to skończyć nawet utratą wzroku

2022-06-22 16:40

Okazuje się, że kąpiąc się w soczewkach, czy to nad jeziorem, w basenie, w morzu, a nawet w wannie może dojść do zainfekowania oczu różnymi bakteriami i grzybami. Wtedy nawet operacja może nie pomóc, a najczarniejszy scenariusz to utrata wzroku. Z takimi przypadkami lubelscy okuliści mieli już styczność.

- Dochodzi do kolonizacji soczewki kontaktowej i są to wrota infekcji - mówi prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie. - W kontakcie z wodą na soczewce kontaktowej osiadają drobnoustroje. Soczewka jest swojego rodzaju ciałem obcym, które znajduje się na powierzchni oka. Pod nią tworzą się mikrourazy, ubytki nabłonka rogówki, przez które penetruje pełzak Acanthamoeba. Infekcja tym pełzakiem to bardzo poważny stan, bolesne zakażenie, zapalenie rogówki. Dochodzi do zapalenia rogówki, owrzodzenia, a nawet perforacji rogówki.

Leczenie takich stanów jest bardzo trudne. Konieczna jest wtedy hospitalizacja.

- Leczenie wymaga też szeroko zakrojonej farmakoterapii- dodaje prof. Rejdak. - W najbardziej skomplikowanych stanach takie leczenie obejmuje również wykonanie przeszczepu rogówki. Stąd apel, aby nie korzystać z soczewek podczas kąpieli. Nawet fakt, że usuniemy po kąpieli soczewkę z oka nie zabezpiecza w pełni przed infekcją powierzchni oka, czy rogówki.

W soczewkach nie powinno się też spać i latać samolotem. W trakcie podniebnej podróży mamy do czynienia z wymuszoną cyrkulacją powietrza, która zwiększa ryzyko wysychania powierzchni oka i soczewki kontaktowej. W takich warunkach drobnoustroje mogą łatwiej wnikać do oczu.

Jak podkreślają lubelscy okuliści świadomość zagrożenia jakie niesie ze sobą kąpiel w soczewkach jest ciągle zbyt mała. Niewiele osób zdejmuje je przed wejściem do wody. Do lubelskiej kliniki ciągle trafiają pacjenci, którzy wracają z wakacji z poważnymi problemami oczu, dlatego okuliści apelują, aby wyrobić sobie nawyk ściągania soczewek przed wejściem do wody.