Leki, które są przeterminowane szkodzą. Co z nimi zrobić?

i

Autor: OM

Leki, które są przeterminowane szkodzą. Co z nimi zrobić?

2021-02-18 16:30

Przeterminowane leki mogą być niebezpieczne dla nas i środowiska. Za każdym razem kiedy z naszej domowej apteczki zażywamy jakieś leki powinniśmy sprawdzić ich datę ważności. Jeżeli okaże się, że są przeterminowane nie powinniśmy ich brać, ponieważ mogą wywoływać negatywne skutki.

Nie możemy ich też po prostu wyrzucić do kontenera z domowymi odpadkami. W Lublinie jest ponad 90 aptek, w których są pojemniki na przeterminowane leki, to właśnie tam powinny one trafić.

- Takie pojemniki są ustawione w części aptek na terenie każdej gminy - mówi Tomasz Barszcz, wiceprezes Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. - Przeterminowane, uszkodzone, czy niezużyte leki wrzucone do tych pojemników są zabezpieczane przez wyspecjalizowaną firmę, która działa na zlecenie gminy i w ten sposób podlegają utylizacji. Zwykle w spalarni i nie powodują jakiegokolwiek zagrożenia, ani dla innych osób, ani też dla środowiska.

W Lublinie w 2013 roku zebrano 7 ton przeterminowanych leków, w ubiegłym roku było ich już 13 ton. Lista miejsc, gdzie w naszym mieście można wyrzucić leki znajduje się na stronie lublin.eu.

Przypominamy, że do takich pojemników nie można wrzucać zużytych igieł, strzykawek i środków opatrunkowych, a także kartonowych lub plastikowych opakowań, w których znajdowały się blistry, listki, pastylki, tubki, czy buteleczki.​

Jak segregować odpady niebezpieczne?