- Myślę, że jest to kluczowe żebyśmy się rozwijali w tym obszarze - mówi prof. Beata Piskorska, prorektor KUL. - Będzie to obustronna korzyść. Mamy kierunki studiów, które są ściśle związane z kształceniem w zakresie bezpieczeństwa, stosunków międzynarodowych, geopolityki, politologii, jak również dyplomacji. W tym obszarze ta współpraca będzie kluczowa i owocna. Jest to nakierowane na to, żeby studenci mogli pozyskiwać wiedzę, praktykę, ale też doszkolić się od najlepszych. Mamy nadzieję, że również przedstawiciele Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych, jak i lubelskich jednostek, będą wspierać nas w dokształcaniu studentów.
Katolicki Uniwersytet Lubelski jest ósmą uczelnią cywilną w Polsce z którą Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych podpisało takie porozumienie.
- Nie jest to początek naszej współpracy, a raczej takie postawienie "kropki nad i" - mówi płk dr Andrzej Lis, dyrektor Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych. - Od 2019 roku prowadzimy projekt, kampanię "Nowe Urządzenie Polskie". Jednym z kluczowych elementów tego projektu jest analiza środowiska, bezpieczeństwa szeroko rozumianego. Wychodzimy poza aspekty militarne. Staramy się zwracać uwagę na kwestie geopolityczne, ekonomiczne, społeczne. W tych analizach bardzo mocne wsparcie dla Sił Zbrojnych dają uczelnie. To taka swoista absorpcja wiedzy zewnętrznej ze świata akademickiego do Sił Zbrojnych. KUL od samego początku kampanii jest jednym z najaktywniejszych uczestników tych prac.
Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych to jednostka organizacyjna MON, która podlega szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Zajmuje się m.in. standaryzacją sojuszniczą i narodową w obszarze operacyjnym, zbieraniem i wykorzystywaniem doświadczeń, a także eksperymentowaniem i poszukiwaniem nowych zdolności Sił Zbrojnych oraz koncepcji szkolenia wojsk.