Pierwszy o tym napisał Jawny Lublin. Prace IPN-u na Górkach mają potrwać 11 dni i objąć do 4 arów terenu. Będą prowadzone w okolicy tzw. mogiły legionisty, położonej w centralnej części wąwozu.
IPN w tym miejscu kopał jesienią zeszłego roku i znalazł szczątki już pierwszego dnia poszukiwań. Miejsce podpowiedziały relacje społeczników, którzy wspominali zbrodnie dokonywane w czasie drugiej wojny. Co ciekawe, nie była to pierwsza próba przebadania terenu pod kątem fragmentów ludzkiego ciała – już na przełomie 1947 i 1948 r. dokonano tam ekshumacji, która jednak wg dzisiejszych ustaleń nie była przeprowadzona całościowo.
– Prace przeprowadzone jesienią okazały się przełomowe. Eksplorowaliśmy dwa miejsca, w których wykonano ekshumacje zimą 1947/1948 i okazało się tak jak przewidywaliśmy, że nie przeprowadzono ich prawidłowo. Nie było specjalistów, wszystkie czynności wykonywano ręcznie w dużym pośpiechu, bo akurat panowały wielkie mrozy – mówił naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie dr Artur Piekarz.
Jesienią 2022 r. odkryto rozproszone fragmenty ludzkich kości i większe skupisko na północy. Część z nich została wówczas wydobyta z ziemi i przekazana do badań w Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Resztę zabezpieczono do następnego etapu prac, który właśnie się rozpoczyna.
Szczątki na terenie tzw. mogiły legionisty nie były jedynymi, które odkrył IPN. W maju 2022 r., czyli rok temu, odkryto je też w innej części zielonego terenu – w pobliżu placu zabaw. Poszukiwania są prowadzone od 2020 r.
Zobacz zdjęcia: Sensacyjne znalezisko archeologiczne na Lubelszczyźnie! Znaleziono sztylet z brązu
Polecany artykuł: