Pan Krzysztof poszukuje zabytków, używając wykrywacza metali. Moneta, którą znalazł ostatnio, pochodzi z 81 r. p.n.e. czyli z okresu republikańskiego Rzymu. Ma średnicę 16 mm i widać na niej udrapowane popiersie rzymskiej bogini Ceres, która patronowała urodzajom.
– Poniżej podbródka, umieszczony ma wytarty bliżej nieokreślony przedmiot – pierwotnie, w różnych wariantach mógł być to np. róg obfitości, kłos lub lira. U góry, z tyłu głowy, zachował się jedynie w stanie szczątkowym nieczytelny napis. Druga strona monety zawiera przedstawienie oracza kroczącego za pługiem ciągnionym przez dwa woły. Poniżej znajduje się częściowo zachowany napis: [?]·MARI·C·[?], natomiast powyżej liczba: [?]XX[?] – czytamy na profilu Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Poprzednio podobnego odkrycia dokonano w 2018 r. w gminie Annopol. Znaleziono wówczas rzymski denar L. Tituriusa Sabinusa, wybity w 89 r. p.n.e. Natrafiono na niego również na terenach nadwiślańskich.
Skąd takie monety biorą się na Lubelszczyźnie?
– Znaleziska denarów republikańskich łączone są najczęściej z osadnictwem kultury przeworskiej w młodszym okresie przedrzymskim i w okresie wczesnorzymskim. Monety tego typu pozostawały w stosunkowo długim okresie użytkowania (obiegu) – wyjaśnia konserwator.
Zobacz zdjęcia: Sensacyjne znalezisko archeologiczne na Lubelszczyźnie! Znaleziono sztylet z brązu
Polecany artykuł: