Już ponad milion Polaków w PPK. Za nami spotkanie z lubelskimi firmami [AUDIO]

i

Autor: zdj. MK Robert Zapotoczny, prezes PFR, portalu PPK; Lech Sprawka, wojewoda lubelski

Już ponad milion Polaków w PPK. Za nami spotkanie z lubelskimi firmami [AUDIO]

2020-09-15 14:08

Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli w teorii dobrowolny, łatwy i długoterminowy system oszczędzania. ​W praktyce pieniądze na indywidualną emeryturę Polaków i rozwój polskiej gospodarki pochodzą z trzech źródeł - z pensji pracownika, z budżetu pracodawcy i z budżetu państwa. Za nami pierwszy i drugi etap wdrażania programu.

W ostatnich miesiącach do systemu wstąpiło już ponad milion Polaków. Sukces program odnosi także na Lubelszczyźnie, m.in. w fabryce łożysk tocznych w Kraśniku.

- To spory sukces. Odnotowaliśmy ok. 39 proc. partycypacji, czyli ok. milion uczestników. Po drugim etapie, w sierpniu, ta liczba zwiększyła się do miliona 140 tysięcy osób - mówił podczas wtorkowego spotkania w lubelskim urzędzie wojewódzkim Robert Zapotoczny, prezes PFR portalu PPK

- W kraśnickich zakładach większość pracowników już wstąpiła do programu - dodaje prezes Zapotoczny.

Program jest szczególnie ważny dla mieszkańców Lubelszczyzny. - Poziom dochodów naszych mieszkańców w stosunku do mieszkańców innych regionów z pewnością jest niższy, a to oznacza, że ten kapitał na filarze ubezpieczeń ZUS jest mniejszy. W ślad za tym to zabezpieczenie emerytalne w przyszłości też będzie mniejsze, dlatego warto wykorzystać tę sytuację - mówi Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

1 stycznia 2021 rozpocznie się ostatni etap wdrażania systemu. Obejmie firmy o liczebności poniżej 20 pracowników i sferę samorządowo-administracyjną, co oznacza, że program stanie się powszechny.

- Ponad milion Polaków w PPK - mówi Robert Zapotoczny, prezes PFR portalu PPK
- PPK to program korzystny dla Lubelszczyzny - mówi Lech Sprawka, wojewoda lubelski

Do PPK obowiązuje tzw. automatyczny zapis osób zatrudnionych w wieku od 18 do 54 lat. Od 55. roku życia pracownik samodzielnie składa wniosek o przystąpienie do programu. Każdy może jednak w dowolnej chwili odstąpić z programu.

Podobne systemy emerytalne działają m.in. w USA, w Kanadzie czy w Niemczech.