Pieniądze na wsparcie dziedzictwa naturalnego i kulturalnego. Pierwsze umowy podpisane [AUDIO]

2020-09-14 16:15 MK
Pieniądze na wsparcie dziedzictwa naturalnego i kulturalnego. Pierwsze umowy podpisane [AUDIO]
Autor: zdj. MK

W Puławach będą patrzeć w niebo, w Kraśniku zrekonstruują cegielnię, a w Krasnymstawie zbudują przystań. Lubelskie samorządy z pieniędzmi na ochronę dziedzictwa kulturalnego i naturalnego z funduszy unijnych.

Pierwsze umowy w lubelskim urzędzie marszałkowskim podpisali w poniedziałek przedstawiciele powiatu puławskiego, Kraśnika, gminy Nałęczów, powiatu łukowskiego i Krasnegostawu.

- Środki europejskie, które trafią do samorządów pozwolą nie tylko zadbać o ważne miejsca kulturalne, ale także pozwolą te miejsca wypromować - powiedział Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

W Puławach zrewitalizowane zostanie obserwatorium astronomiczne, które ma być nową atrakcją całego województwa. - Wykonujemy nowoczesną termomodernizację i przede wszystkim wyposażamy placówkę w nowy sprzęt, aby móc obserwować niebo i dzielić się fachową wiedzą  - mówi Radiu Eska Danuta Smaga, starosta puławski.

Po otwarciu odnowionego obserwatorium planowana jest także organizacja wycieczek i lekcji szkolnych. Koszt inwestycji to prawie milion złotych.

- Mamy nadzieję, że obserwatorium będzie wizytówką Lubelszczyzny - mówi nam Danuta Smaga, starosta puławski

Z kolei w Kraśniku zostanie zrekonstruowany m.in. zabytkowy piec ceglany - Chcemy go odnowić i wyeksponować. To średniowieczny piec do wypalania cegieł, ściśle związany z tradycjami naszego miasta - mówi nam Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika.

W Kraśniku zrewitalizowane zostaną także terenu wokół zalewu. Powstanie m.in. przestrzeń dla turystów. Koszt projektu to milion siedemset tysięcy złotych.

- Nawiązujemy do średniowiecznej tradycji miasta - mówi Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika

Nad Wieprzem spłyniemy kajakiem. - Od lat zabiegaliśmy, żeby w Krasnymstawie powstała przystań właśnie w miejscu, które historycznie jest wpisane w dzieje miasta. To potencjał dla miasta i całego województwa - mówi Robert Kościuk, burmistrz Krasnegostawu.

Wartość inwestycji to ponad milion 176 tysięcy złotych.

- Chcemy przyciągnąć turystów z całego województwa - mówi Robert Kościuk, burmistrz Krasnegostawu

A łączna wartość dofinansowania wszystkich lubelskich projektów to prawie 7 i pół miliona złotych. Inwestycje mają być ukończone w 2021 roku.​

To dopiero pierwsze podpisane umowy. W sumie, w tym konkursie RPO wybrano do wsparcia 41 projektów na kwotę dofinansowania wynoszącą ponad 52,6 mln złotych.