Pierwsze umowy w lubelskim urzędzie marszałkowskim podpisali w poniedziałek przedstawiciele powiatu puławskiego, Kraśnika, gminy Nałęczów, powiatu łukowskiego i Krasnegostawu.
- Środki europejskie, które trafią do samorządów pozwolą nie tylko zadbać o ważne miejsca kulturalne, ale także pozwolą te miejsca wypromować - powiedział Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.
W Puławach zrewitalizowane zostanie obserwatorium astronomiczne, które ma być nową atrakcją całego województwa. - Wykonujemy nowoczesną termomodernizację i przede wszystkim wyposażamy placówkę w nowy sprzęt, aby móc obserwować niebo i dzielić się fachową wiedzą - mówi Radiu Eska Danuta Smaga, starosta puławski.
Po otwarciu odnowionego obserwatorium planowana jest także organizacja wycieczek i lekcji szkolnych. Koszt inwestycji to prawie milion złotych.
Z kolei w Kraśniku zostanie zrekonstruowany m.in. zabytkowy piec ceglany - Chcemy go odnowić i wyeksponować. To średniowieczny piec do wypalania cegieł, ściśle związany z tradycjami naszego miasta - mówi nam Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika.
W Kraśniku zrewitalizowane zostaną także terenu wokół zalewu. Powstanie m.in. przestrzeń dla turystów. Koszt projektu to milion siedemset tysięcy złotych.
Nad Wieprzem spłyniemy kajakiem. - Od lat zabiegaliśmy, żeby w Krasnymstawie powstała przystań właśnie w miejscu, które historycznie jest wpisane w dzieje miasta. To potencjał dla miasta i całego województwa - mówi Robert Kościuk, burmistrz Krasnegostawu.
Wartość inwestycji to ponad milion 176 tysięcy złotych.
A łączna wartość dofinansowania wszystkich lubelskich projektów to prawie 7 i pół miliona złotych. Inwestycje mają być ukończone w 2021 roku.
To dopiero pierwsze podpisane umowy. W sumie, w tym konkursie RPO wybrano do wsparcia 41 projektów na kwotę dofinansowania wynoszącą ponad 52,6 mln złotych.