– Kontynuujemy działania na rzecz zwiększania populacji dzikich zwierząt w naszym mieście. Poprzez zakup kolejnych schronień chcemy stworzyć dla nich nowe miejsca siedliskowe i lęgowe oraz dogodniejsze warunki do życia w miejskim ekosystemie. Naszym celem jest także zbudowanie świadomości mieszkańców Lublina na temat prawidłowego postępowania z dzikimi zwierzętami oraz niezwykle ważnej roli, jaką odgrywają w mieście - wiele gatunków stanowi ogromne wsparcie w walce ze szkodnikami, takimi jak ślimaki czy uciążliwe owady – mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.
Łącznie zakupiono 80 domków dla jeży, 70 hoteli dla owadów oraz 320 schronów dla nietoperzy. Dodatkowo, z myślą o wsparciu ptaków w okresie zimowym, Miasto nabyło 200 karmników oraz tabliczki z zasadami ich dokarmiania. Zakup asortymentu sfinansowano w ramach projektu VIII edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin „Lublin przyjazny zwierzętom”, zgodnie ze zgłoszonym wcześniej przez szkoły, przedszkola oraz zarządców i administratorów lubelskich osiedli mieszkaniowych zapotrzebowaniem.
Lublin: Kąpiel w miejskiej fontannie [GALERIA]
W najbliższych dniach rozpocznie się wydawanie artykułów. Domki dla jeży trafią do kilkudziesięciu zainteresowanych przedszkoli i szkół podstawowych, natomiast hotele dla owadów, schrony dla nietoperzy i karmniki dla ptaków pojawią się przy placówkach oświatowych oraz na terenach zarządzanych przez Spółdzielnie Mieszkaniowe.
Przypominamy również, że dzięki środkom pochodzącym z Budżetu Obywatelskiego Miasto zakupiło w tym roku także 200 budek lęgowych dla jerzyków, po które mogą zgłaszać się miejskie placówki oświatowe i zarządcy osiedli. Do rozdysponowania pozostało jeszcze 50 schronień. Informację o zapotrzebowaniu na budki należy przesłać na adres e-mail: [email protected]. O ich przyznaniu zadecyduje kolejność zgłoszeń.