Jeden problem, jedno miejsce, kilka instytucji. Zmiany w systemie pomocy społecznej [AUDIO]

i

Autor: zdj. Piotr Wójcik/UMWL Liderzy kooperacji województwa lubelskiego

Jeden problem, jedno miejsce, kilka instytucji. Zmiany w systemie pomocy społecznej [AUDIO]

2021-06-11 16:50

​Już nie tylko samorządowe instytucje pomocowe, ale i przedstawiciele placówek oświatowych, zdrowotnych, kulturalnych czy sportowych mają rozwiązywać problemy mieszkańców.

W województwie lubelskim sześć powiatów i osiem gmin realizuje pilotażowy program współpracy w zakresie pomocy społecznej. Wszystko dzięki systemowi "modele kooperacji".

- Model realizowany jest w trzech wariantach: miejskim, wiejskim i miejsko-wiejskim. Opiera się na kompleksowej pomocy rodzinom i osobom, które borykają się z problemami, są zagrożone wykluczeniem społecznym - wyjaśnia Sebastian Trojak, wicemarszałek województwa lubelskiego.

A problemy mogą być różne. Dla jednego to potrzeba rozwoju osobistego, dla innego chęć szydełkowania, ktoś inny wymaga pomocy psychologicznej. - Wtedy w porozumieniu, wybieramy właściwą instytucję dominującą - dodaje marszałek Trojak.

- Najważniejsza jest współpraca, kooperatywa i edukacja. Chodzi też o skrócenie czasu i drogi po pomoc oraz wymianę doświadczeń - dodaje Małgorzata Romanko, dyrektorka Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublinie.

W województwie lubelskim w wypracowanie założeń modelu kooperacji zaangażowanych było 6 powiatów: lubelski, łęczyński, świdnicki, chełmski, puławski i tomaszowski oraz 8 gmin: Konopnica, Wólka, Spiczyn, Cyców, Trawniki, Leśniowice, Wąwolnica, Tomaszów Lubelski.

W testowaniu modelu udział wzięły 4 powiaty: lubelski, łęczyński, chełmski, tomaszowski oraz 6 gmin: Konopnica, Wólka, Spiczyn, Cyców, Leśniowice, Tomaszów Lubelski.

Pilotaż programu na Lubelszczyźnie jest częścią reformy systemu pomocy społecznej. Jej wynikiem są m.in. tworzone Centra Usług Społecznych.

Projekt jest realizowany we współpracy z placówkami z Mazowsza, Podkarpacia, Świętokrzyskiego i Podlasia.

Zmiany w polityce społecznej są konieczne. Posłuchaj więcej: