Spis treści
- Historia lubelskich sokołów
- Konkurs na imiona dla młodych sokołów z Lublina
- Jakie imiona otrzymały młode lubelskie sokoły w 2023 roku?
Historia lubelskich sokołów
Na początku przypomnijmy, że sokoły wędrowne zamieszkują komin elektrociepłowni na lubelskim Wrotkowie od 2016 r. Przez pięć lat sokolą parę tworzyli Wrotka i Łupek, jednak w 2021 r., najprawdopodobniej w wyniku zatrucia, samiec zaginął. Z tego samego powodu nie przeżyły wówczas dwa z czwórki wyklutych piskląt. W pozostałej przy życiu dwójce uchował się Czart, który od ubiegłego roku zaczął tworzyć „związek” z Wrotką. Mimo że samica w 2022 r. złożyła w gnieździe kilka jaj, to żadne z nich (ze względu na zbyt młody wiek samca) nie było zalężone. W bieżącym roku w gnieździe sokołów na Wrotkowie pojawiło się natomiast 5 jaj, z których wykluła się trójka młodych ptaków. Jak się okazało, są to dwie samiczki i jeden samiec. Wszyscy zostali zaobrączkowani 15 maja br.
Konkurs na imiona dla młodych sokołów z Lublina
Można stwierdzić, że konkurs, w którym internauci wybierają imiona dla młodych sokołów to już tradycja. W tegorocznym I etapie użytkownicy mogli zgłaszać swoje propozycje, z których następnie komisja konkursowa wybrała najlepsze. W tym roku padło 119 pomysłów na imiona dla samic i 123 dla samców. Finalnie komisja konkursowa zdecydowała, że w przypadku samiczek o wygraną powalczą następujące propozycje: Pazurka, Unitka, Rurka, Lubela, Kalina, Entalpia, Pegelka, zaś dla samca: Bystrzyk, Grodzki, Lubek, Tatar, Wrotycz. Ostateczną decyzję podjęli internauci, którzy swoimi głosami oddawanymi na stronie peregrinus.pl/lublin wybrali imiona dla lubelskich piskląt.
Zobacz zdjęcia z obrączkowania młodych lubelskich sokołów w 2023 roku:
Jakie imiona otrzymały młode lubelskie sokoły w 2023 roku?
Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „SOKÓŁ”, które jest organizatorem konkursu na wybór imion dla młodych sokołów, podało już wyniki tegorocznego głosowania internautów, w którym oddano łącznie 674 ważne głosy. Jak się okazuje, w przypadku samca bezkonkurencyjne okazało się imię Lubek (ta propozycja otrzymała 254 głosy). Samice będą się natomiast nazywać: Kalina (242 głosy) i Lubela (207 głosów).
Życie sokołów na lubelskim Wrotkowie można śledzić na bieżąco na stronie peregrinus.pl/lublin.
Polecany artykuł: