Sokoły dostały swoje dowody osobiste [GALERIA]

i

Autor: OM

LUBELSKIE SOKOŁY

Imiona dla młodych lubelskich sokołów są już wybrane! Wiemy, jak ptaki będą się nazywać

2023-06-03 13:19

Już wszystko jasne! Konkurs na imiona dla trójki sokołów, które wykluły się w 2023 r. w gnieździe na lubelskim Wrotkowie, został już rozstrzygnięty. Internauci zdecydowali, jak będą się nazywać młode ptaki. Sprawdźcie szczegóły poniżej!

Spis treści

  1. Historia lubelskich sokołów
  2. Konkurs na imiona dla młodych sokołów z Lublina
  3. Jakie imiona otrzymały młode lubelskie sokoły w 2023 roku?

Historia lubelskich sokołów

Na początku przypomnijmy, że sokoły wędrowne zamieszkują komin elektrociepłowni na lubelskim Wrotkowie od 2016 r. Przez pięć lat sokolą parę tworzyli Wrotka i Łupek, jednak w 2021 r., najprawdopodobniej w wyniku zatrucia, samiec zaginął. Z tego samego powodu nie przeżyły wówczas dwa z czwórki wyklutych piskląt. W pozostałej przy życiu dwójce uchował się Czart, który od ubiegłego roku zaczął tworzyć „związek” z Wrotką. Mimo że samica w 2022 r. złożyła w gnieździe kilka jaj, to żadne z nich (ze względu na zbyt młody wiek samca) nie było zalężone. W bieżącym roku w gnieździe sokołów na Wrotkowie pojawiło się natomiast 5 jaj, z których wykluła się trójka młodych ptaków. Jak się okazało, są to dwie samiczki i jeden samiec. Wszyscy zostali zaobrączkowani 15 maja br.

Obrączkowanie lubelskich sokołów

Konkurs na imiona dla młodych sokołów z Lublina

Można stwierdzić, że konkurs, w którym internauci wybierają imiona dla młodych sokołów to już tradycja. W tegorocznym I etapie użytkownicy mogli zgłaszać swoje propozycje, z których następnie komisja konkursowa wybrała najlepsze. W tym roku padło 119 pomysłów na imiona dla samic i 123 dla samców. Finalnie komisja konkursowa zdecydowała, że w przypadku samiczek o wygraną powalczą następujące propozycje: Pazurka, Unitka, Rurka, Lubela, Kalina, Entalpia, Pegelka, zaś dla samca: Bystrzyk, Grodzki, Lubek, Tatar, Wrotycz. Ostateczną decyzję podjęli internauci, którzy swoimi głosami oddawanymi na stronie peregrinus.pl/lublin wybrali imiona dla lubelskich piskląt.

Zobacz zdjęcia z obrączkowania młodych lubelskich sokołów w 2023 roku:

Jakie imiona otrzymały młode lubelskie sokoły w 2023 roku?

Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „SOKÓŁ”, które jest organizatorem konkursu na wybór imion dla młodych sokołów, podało już wyniki tegorocznego głosowania internautów, w którym oddano łącznie 674 ważne głosy. Jak się okazuje, w przypadku samca bezkonkurencyjne okazało się imię Lubek (ta propozycja otrzymała 254 głosy). Samice będą się natomiast nazywać: Kalina (242 głosy) i Lubela (207 głosów).

Życie sokołów na lubelskim Wrotkowie można śledzić na bieżąco na stronie peregrinus.pl/lublin.