Ile trzeba czekać na badania onkologiczne w województwie lubelskim? Mamy najnowsze dane

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/anoda44

Zdrowie

Ile trzeba czekać na badania onkologiczne w województwie lubelskim? Mamy najnowsze dane

2025-03-28 13:53

W województwie lubelskim krócej niż rok temu trzeba czekać na rezonans magnetyczny, dłużej natomiast na tomografię komputerową. Tak wynika z danych onkofundacji Alivia, która monitoruje czas oczekiwania na badania obrazowe w prawie 800 placówkach medycznych w Polsce.

Nowe Koziołki na Starym Mieście w Lublinie

Jeszcze rok temu w naszym regionie, na badanie rezonansem magnetycznym trzeba było czekać średnio 53 dni, teraz natomiast 39 dni.

- W lutym 2025 roku na rezonans magnetyczny w trybie zwykłym pacjenci w województwie lubelskim czekali średnio 39 dni. Najdłuższa kolejka była w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie i sięgała aż 159 dni. Najkrótsza kolejka była w LUX MED Diagnostyka w Lublinie i to był tylko 1 dzień. Czas oczekiwania na badanie w trybie pilnym wynosił średnio 30 dni. Chciałabym jeszcze zaznaczyć, że oprócz czasu oczekiwania na samo badanie pacjenci czekają również na opis tego badania. W przypadku rezonansu magnetycznego w województwie lubelskim na opis pacjenci w trybie zwykłym czekają dodatkowe 20 dni, a w trybie pilnym dodatkowe 18 dni - mówi Aleksandra Ciompała z onkofundacji Alivia.

W przypadku tomografii komputerowej dane z lutego tego roku pokazują, że w porównaniu do roku ubiegłego kolejka wydłużyła się o 6 dni.

- Na wykonanie tomografii komputerowej w trybie zwykłym chorzy w lutym 2025 roku czekali średnio 32 dni. Najdłużej w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Chełmie aż 132 dni, a najkrócej w Szpitalu Powiatowym w Rykach tylko 1 dzień. Ze skierowaniem "na cito" pacjenci czekają średnio 23 dni. Ważne jest jeszcze, żeby zaznaczyć, że też w tomografii komputerowej pacjenci czekają dodatkowo na opis tego badania. W przypadku kolejki zwykłej pacjenci średnio czekają 18 dni na opis. W przypadku kolejki pilnej czekają dodatkowe 16 dni na uzyskanie opisu badania - dodaje Ciompała.

Dłużej niż w ubiegłym roku trzeba również czekać na pierwszą wizytę do onkologa, w trybie zwykłym (bez skierowania). W lutym tego roku pacjenci z województwa lubelskiego czekali średnio 59 dni, natomiast przed rokiem 57 dni. Z kartą DILO (w trybie pilnym) do lekarza onkologa można dostać się w województwie lubelskim średnio w 50 dni. Rok temu czas oczekiwania wynosił 26 dni.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: To najlepszy punkt widokowy w Lublinie! Zabytek z widokiem na stolicę woj. lubelskiego

Lublin Radio ESKA Google News