wehikuł czasu

Hrubieszów ponad 100 lat temu. Tak przed laty prezentowało się miasto. Mamy stare zdjęcia!

2024-07-10 22:39

Wiecie, że Hrubieszów jest najdalej wysuniętym na wschód miastem w Polsce? Dziś chcemy zabrać was w małą podróż do przeszłości tego urokliwego miasteczka. Zobaczcie, jak Hrubieszów prezentował się około 100 lat temu! W galerii znajdziecie archiwalne zdjęcia miasta.

Hrubieszów – rys historyczny

Hrubieszów (do 1802 r. Rubieszów) uzyskał prawa miejskie w 1400 r. Miasto to leży w ramionach rzeki Huczwy, która jest dopływem Bogu. Od przejścia granicznego z Ukrainą w Zosinie dzieli je 18 km (5 km w linii prostej przez Bug). Położony jest w środku Kotliny Hrubieszowskiej. Tereny Hrubieszowa i okolic charakteryzują się występowaniem jednej z najżyźniejszych gleb w Polsce, czyli czarnoziemu, dlatego nic dziwnego, że na terenach tych przeważają uprawy rolnicze.

20 sierpnia 1847 r. to właśnie w Hrubieszowie urodził się pisarz Bolesław Prus. Miasto było wówczas drugim co do wielkości (po Lublinie) miastem guberni lubelskiej. Szybko się rozwijało i od początku swojego istnienia cechowało się wielokulturowością – poza osobami narodowości polskiej i ruskiej licznie obecna była także żydowska.

Ulewa w Zamościu. Policjant wyniósł kobietę z zalanego samochodu

Najważniejsze zabytki Hrubieszowa

Wśród najważniejszych hrubieszowskich zabytków można wymienić między innymi:

  • kościół rzymskokatolicki św. Stanisława Kostki będący do 1875 r. cekrwią unicką pw. św. Mikołaja Cudotwórcy,
  • cerkiew prawosławna Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy,
  • kościół rzymskokatolicki MBNP również zbudowany jako wojskowa cerkiew prawosławna,
  • kościół rzymskokatolicki św. Mikołaja.

Jesteście ciekawi, jak ponad 100 lat temu wyglądał Hrubieszów? W tej galerii znajdziecie zdjęcia miasta, zrobione w latach 1865-1939. Koniecznie zobaczcie!