Wiosna w Lublinie rozkwitła kolorami!

i

Autor: MG

WYCIECZKI ROWEROWE

Gdzie wybrać się rowerem po woj. lubelskim? Oto najlepsze trasy rowerowe w regionie!

2024-05-29 16:18

Wiosna to idealny moment na rozpoczęcie pierwszych w sezonie wycieczek rowerowych, podczas których można poznać uroki Lubelszczyzny z nieco innej strony. W naszym regionie nie brakuje malowniczych tras rowerowych. W tym artykule podpowiadamy, gdzie w woj. lubelskim warto wybrać się na przejażdżkę rowerem!

W województwie lubelskim rowerzyści mają do dyspozycji wiele malowniczych tras, które są idealne do zwiedzania ich na dwóch kółkach. Poniżej zaproponujemy wam subiektywnie wybrane najładniejsze szlaki rowerowe na Lubelszczyźnie. Poznajcie nasze typy!

Szlak rowerowy doliną Nędznicy (niebieski/zielony)

Nędznica to niewielka rzeka, będąca dorzeczem Wieprza. Szlak ten obejmuje dwie trasy: zieloną (18 km) oraz niebieską (12 km). Rozpoczyna się przy ul. Cienistej w Lublinie, prowadzi przez Krężnicę Jarą i kończy w Niedrzwicy Kościelnej. Na szlaku możecie zobaczyć m.in. dawne cmentarze wojenne czy ruiny Dworu Dłuskich.

Eko-szlak: Urszulin – Perehod (niebieski)

Nieco dłuższą propozycją jest eko-szlak prowadzący od Urszulina do Pieszowoli. Podczas przemierzania tej trasy można zobaczyć wszystkie ścieżki przyrodnicze Poleskiego Parku Narodowego! Wybierając ten szlak, możecie zwiedzić m.in.: ścieżkę „Spławy”, „Dąb Dominik” czy „Perehod”. Pełna trasa liczy około 23 km.

Szlak: Kazimierz Dolny – Kraśnik (czerwony)

To pierwsza z propozycji dla naprawdę wytrwałych! Choć trasa ta prowadzi w większości przez drogi asfaltowe, to prawdziwym wyzwaniem może okazać się jej długość. Szlak ten liczy sobie bowiem 105 km, jednak po drodze będziecie mieć okazję do zobaczenia między innymi Kazimierskiego i Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego, przy czym zahaczycie o takie miejscowości jak np. Wilków, Józefów nad Wisłą czy Urzędów. Trasa kończy się przy dworcu PKP w Kraśniku.

Jare Gody w Lublinie. Pożegnali zimę słowiańskim topieniem marzanny

Szlak: Lublin – Wola Uhruska (czerwony)

Ta trasa prowadzi przez Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie, w tym między innymi przez takie zakątki Lubelszczyzny jak: Zawieprzyce, Łęczną, Bogdankę, Załucze Stare i Hańsk. Prowadzi równinami (i głównie asfaltowymi drogami), liczy łącznie 110 km i kończy się w Woli Uhruskiej, tuż nad Bugiem.

Nadbużański Szlak Rowerowy (czerwony)

To zdecydowanie jedna z najdłuższych tras rowerowych w województwie lubelskim! Obejmuje tereny od Janowa Podlaskiego aż po Hrubieszów, licząc sobie aż 288 km! Ale spokojnie: całość jest podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich ma 146 km i prowadzi wzdłuż rzeki Bug, ciągnąc się od Janowa Podlaskiego przez m.in.: Malową Górę, Koroszczyn, Sławatycze, Hannę, aż do Włodawy, przy czym jego większa część obejmuje drogi gruntowe i utwardzone.

Drugi etap liczy 142 km i rozciąga się od Włodawy do Hrubieszowa. Rodzaj dróg jest taki taki sam jak w pierwszej części, natomiast ewentualne niedogodności z pewnością wynagrodzą tu widoki. Trasa ta prowadzi bowiem przez miejsca ważne historycznie, obok zabytkowych cerkwi i cmentarzy, a także zespołów dworskich i wręcz idealnie ilustruje obecne w tych rejonach przenikanie się kultur pogranicza.

Zobacz także: Rowerowe Topienie Marzanny w Lublinie. Lubelscy rowerzyści otworzyli sezon!

Artykuł powstał na podstawie informacji ze strony lublintravel.pl.