ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Gdzie wybrać się na jesienną wycieczkę w woj. lubelskim? Oto 5 nieoczywistych miejsc!

2024-09-13 12:39

Na Lubelszczyźnie nie brakuje atrakcji turystycznych. Warto jednak podkreślić, że oprócz dobrze znanych turystom miejsc, woj. lubelskie ma też do zaoferowania nieco mniej oczywiste propozycje na poznanie regionu. W tym artykule zaprezentujemy wam kilka pomysłów na krótką wycieczkę!

Pomysł na wycieczkę w woj. lubelskim

Zastanawiacie się, gdzie warto się wybrać na wycieczkę po woj. lubelskim, bo najważniejsze atrakcje regionu widzieliście już nie raz i teraz chcielibyście odkryć coś nowego? Dobrze trafiliście! W tym artykule przedstawimy wam 5 pomysłów na krótką wycieczkę po Lubelszczyźnie, ale do miejsc, które nie należą do najbardziej oczywistych atrakcji turystycznych naszego regionu!

Spis treści

  1. Pomysł na wycieczkę w woj. lubelskim
  2. Park Labiryntów i Miniatur w Rąblowie
  3. Grodzisko Żmijowiska
  4. Piramida w Krynicy
  5. Mięćmierz
  6. Szlak Lubelskiego Koziołka

Park Labiryntów i Miniatur w Rąblowie

Rąblów to niewielka miejscowość położona na trasie pomiędzy Lublinem a Kazimierzem Dolnym. To właśnie tutaj mieści się Park Labiryntów i Miniatur, czyli atrakcja turystyczna dla całych rodzin. Czeka tam na was roślinny labirynt z zagadkami do rozwiązania oraz ponad 50 miniatur prezentujących architekturę drewnianą znaną z Nałęczowa, Puław czy Kazimierza Dolnego. Wszystkie wykonane są w skali 1:25. Wstęp do Parku Labiryntów i Miniatur jest płatny. Bilety w cenach: normalny – 26 zł, ulgowy – 22 zł. Dzieci w wieku do 4 lat wchodzą za darmo.

Złota Mirosław ma w Lublinie swój mural

Grodzisko Żmijowiska

Grodzisko Żmijowiska to otwarte muzeum tematyczne, które znajduje się w powiecie opolskim. To miejsce gwarantuje podróż w czasie! Znajdziecie tu odtworzone fragmenty grodu wzniesionego w drugiej połowie IX wieku, a także niewielki archeologiczny skansen. Grodzisko można zwiedzać bezpłatnie, przez cały rok o dowolnej porze dnia!

Zobacz to miejsce na zdjęciach:

Piramida w Krynicy

Historia Wieży Ariańskiej w Krynicy w powiecie krasnostawskim sięga XVII wieku. Ta nietypowa budowla w kształcie piramidy uznawana jest za najstarsze mauzoleum w Polsce. Pod koniec 2023 roku zakończyła się rewitalizacja obiektu, dzięki czemu teraz można go podziwiać w pełnym blasku!

Mięćmierz

Mięćmierz to magiczna dawna osada flisacka położona u brzegu Wisły i oddalona zaledwie o ok. 3 km od centrum Kazimierza Dolnego. Miejsce to określane jest mianem żywego skansenu, gdzie znajdziecie malowniczy punkt widokowy z widokiem na rzekę oraz stojący na skarpie wiatrak. Mięćmierz to miejsce, które powinien odwiedzić każdy miłośnik ciszy i pięknych widoków!

Szlak Lubelskiego Koziołka

Większość atrakcji turystycznych, jakie znajdziecie w Lublinie, jest bardzo dobrze znana i dla wielu osób oczywista. Tym razem chcemy jednak zwrócić waszą uwagę na mniej oczywisty pomysł na zwiedzenie stolicy Lubelszczyzny. Od kilku lat w naszym mieście rozrasta się Szlak Lubelskiego Koziołka, złożony aktualnie z kilkunastu niewielkich rzeźb. Pierwszą z nich był koziołek Onufry stojący na schodach ratusza i upamiętniający postać hejnalisty Onufrego Koszarnego. Z kolei najnowszym nabytkiem jest koziołek Jan nawiązujący do Jana Mincla, kupca znanego z „Lalki” Bolesława Prusa. Będąc w Lublinie możecie więc podążyć śladem lubelskich koziołków, po to, by zobaczyć na żywo każdą z tworzących go figurek!

Co wiesz o Historycznym Szlaku Lubelskiego Koziołka?

Pytanie 1 z 10
Który koziołek pojawił się w Lublinie jako pierwszy?
Listen on Spreaker.