- Na jej szczycie (200 m n.p.m.) znajduje się budowla z pierwszej połowy XVII w kształcie piramidy. Dokładna data powstania kaplicy grobowej nie jest znana – informuje oficjalny serwis internetowy gminy Krasnystaw.
Data budowy owej kaplicy nie jest znana. Jak informuje gmina, została wybudowana z rozkazu Pawła Orzechowskiego (jako miejsce jego pochówku) ur. ok. 1550 roku w Dorohusku herbu Rogala.
- Wieża Ariańska jest uważana za najwyższą tego typu budowlę na terenie Polski. Podstawa piramidy to forma kwadratu o długości boku około 7,35 m, wysoka na około 26,39 m. W jednej ze ścian budowli znajduje się otwór wejściowy (wejście od południa) zamknięty półkoliście. Wejście do wnętrza pozbawione drzwi zamknięte jest współcześnie wykonaną kratą oraz drzwiami. We wszystkich ścianach znajdują się okrągłe otwory okienne umieszczone w osiach symetrii budowli – czytamy na stronie gminy.
ZOBACZ TAKŻE: Fabryka Samochodów Ciężarowych kiedyś i dziś
Powojenny los lubelskiej piramidy
II wojna światowa nie oszczędziła piramidy. W efekcie musiała być restaurowana m.in. w 1956 roku. - Stojąca w lesie wieża przez wiele lat była niszczona przez wandali. W ramach rewitalizacji wykonano prace związane m.in. z: uzupełnieniem ubytków w murze i wykonaniem tynków zewnętrznych, a także odtworzono posadzkę i pokrycie dachowe oraz wykonano wrota wejściowe i opaskę odwadniającą wokół obiektu – pisaliśmy na łamach naszego portalu w styczniu 2023 roku.
Inwestycja kosztowała ponad 300 tys. zł, z czego ponad 60 proc. stanowiły środki z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Resztę gmina wyłożyła z własnego budżetu.