Festiwal Sztuki Nad Rzeką dalej odsłania karty. Znamy kolejnych artystów

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/Franz26

Festiwal Sztuki Nad Rzeką dalej odsłania karty. Znamy kolejnych artystów

2024-05-16 11:08

Poznaliśmy kolejnych artystów, którzy wykonają swoje prace na Festiwal Sztuki Nad Rzeką. Do grona siedmiu wcześniej ogłoszonych dołącza artysta wizualny Przemek Branas oraz kolektyw Hipnoza. Ich prace będziemy mogli zobaczyć wzdłuż Bystrzycy, pomiędzy mostami Mariana Lutosławskiego.

Lublin na szelkach. Po mieście krąży ponad 100 trolebusów

W trakcie festiwalu zobaczymy 8 różnych prac artystycznych, które będą dedykowane konkretnym miejscom nad lubelską rzeką. Każda z instalacji będzie inna. Będą one większe i mniejsze, wykonane z różnorodnych materiałów. Niektóre będą odnosiły się bezpośrednio do miejsca, w którym są prezentowane, a inne wyjdą ze swoją wymową szerzej w kontekst społeczny.

Zobaczymy między innymi pracę kolektywu Hipnoza, czyli Agaty Borowej i Piotra Leszczyńskiego. Połączyli oni swoje siły specjalnie na Festiwal Sztuki Nad Rzeką i stworzyli instalację "Zaklinanie deszczu".

- Kolektyw Hipnoza narodził się w trakcie przygotowań do Festiwalu Sztuki Nad Rzeką, choć mieliśmy już okazję wcześniej współpracować przy artystyczno-naukowym projekcie „Jestem twoim powietrzem”. Mimo że interesujemy się różnymi dziedzinami, od malarstwa i sztuk wizualnych, przez permakulturę, programowanie, aż po fizykę kwantową, obydwoje odnaleźliśmy inspirację w wodzie. Była to woda w różnej formie - jak na przykład fale generowane przez Bystrzycę czy liczne kałuże rozrzucone w trawie. Dyskutowaliśmy też o palącej wręcz potrzebie zbierania deszczówki. Z naszych wspólnych rozmów i spacerów wyrosła instalacja, którą nazwaliśmy „Zaklinanie deszczu” - mówią Agata Borowa i Piotr Leszczyński z Kolektywu Hipnoza.

Kolejną pracę stworzy artysta wizualny i performatywny Przemek Branas. Jego instalacja "Wszystkie moje stany" została wykonana z gliny, ziemi, masy papierowej, alg, muszli, czy psiej sierści. Skupia się wokół emocji i opowiada o poczuciu stabilizacji i jej braku.

- Tytułowe stany to trochę strachy, a ich znaczenie można odnieść w szerszym kontekście do zmian wywołanych zwiększającą się temperaturą, relacji ze słońcem, która w ciągu ostatnich lat nacechowana jest raczej obawą niż zadowoleniem - mówi jedna z kuratorek Festiwalu, Aleksandra Skrabek.

Prace, które powstaną w ramach Festiwalu Sztuki Nad Rzeką będziemy mogli oglądać od czerwca do października. Otwarcie festiwalu wraz z oprowadzaniem odbędzie się podczas Nocy Kultury, czyli 1 czerwca o godzinie 19:00 na Moście Kultury.