Drogowców w Lublinie zima nie powinna zaskoczyć. Solarki czekają już w gotowości

i

Autor: materiały prasowe Urząd Miasta Lublin

Drogowców w Lublinie zima nie powinna zaskoczyć. Solarki czekają już w gotowości

2020-12-02 19:04

2800 ton soli, 680 ton piasku i 97 specjalistycznych pojazdów do odśnieżania dróg. Tak Lublin będzie walczył z zimą. O ile ta nadejdzie. Zimowe utrzymanie miasta to przede wszystkim usuwanie śniegu z ulic, odśnieżanie i zapobieganie śliskości chodników, tak aby były bezpieczne dla mieszkańców.

- Wszystkie służby są przygotowane do tegorocznej Akcji Zima - mówi Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza. - Zimowym utrzymaniem objęte są zarówno drogi jak i tereny miejskie zlokalizowane poza pasem drogowym. W przypadku dróg miasto podzielone jest na siedem rejonów. Za każdy obszar odpowiada firma wyłoniona w przetargu, która zobowiązana jest do dysponowania odpowiednim sprzętem i niezbędnymi materiałami, a także do prowadzenia całodobowych dyżurów. To dzięki stałemu monitorowaniu miasta możliwe jest podjęcie szybkiej reakcji.

Utrzymaniem dróg zajmuje się Zarząd Dróg i Mostów, natomiast Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin odpowiada za tereny miejskie niebędące drogami. Dodatkowo MPK Lublin odśnieża przystanki komunikacji miejskiej, których w mieście jest 780.

W Ogrodzie Saskim w Lublinie pojawiły się chryzantemy

- Podejmowane działania mają służyć również eliminowaniu zagrożeń związanych z wystąpieniem zimowych zjawisk pogodowych. Zadaniem firm realizujących prace na zlecenie Miasta jest zadbanie o bezpieczeństwo mieszkańców przede wszystkim poprzez usuwanie śniegu z ulic oraz odśnieżanie i zapobieganie śliskości chodników – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego prowadzi także stałą analizę sytuacji warunków atmosferycznych, transportu i utrzymania dróg.

- Wykorzystywane są do tego zarówno systemy monitoringu wizyjnego, sieć stacji pogodowych oraz programy analityczne. Miasto ma również podpisaną umowę na świadczenie usługi indywidualnej osłony meteorologicznej obejmującą m.in. codzienne prognozy, ostrzeżenia i analizy meteorologiczne oraz stały całodobowy kontakt z dyżurnym meteorologiem - dodaje Góźdź.

Akcja zimowego utrzymania miasta co roku trwa od 1 listopada do 31 marca. W sezonie 2019/2021 na zimowe utrzymanie dróg miasto przeznaczyło ponad 4 miliony złotych i dodatkowo około 1,9 mln zł na zimowe utrzymanie terenów znajdujących się poza pasem drogowym.​