Drogowa ofensywa na Lubelszczyźnie. GDDKiA realizuje 13 nowych odcinków dróg. Gdzie dokładnie?

i

Autor: GDDKiA Lublin

INWESTYCJE DROGOWE

Drogowa ofensywa na Lubelszczyźnie. GDDKiA realizuje 13 nowych odcinków dróg. Gdzie dokładnie?

2024-06-24 12:41

Kierowcy z naszego regionu mają powody do zadowolenia. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad realizuje 13 odcinków dróg. Gdzie dokładnie?

Aktualnie na terenie województwa lubelskiego do dyspozycji kierowców jest około 230 km dróg ekspresowych. Ale liczba ta zwiększy się o niespełna 220 km. - W trybie Projektuj i buduj realizujemy kolejnych 13 odcinków dróg – wyjaśnia Łukasz Minkiewicz z GDDKiA Lublin.

Obecnie trwają prace przy budowie obwodnicy Chełma w ciągu drogi S12 zaś w ciągu trasy S19 – na obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej – dobudowywana jest druga jezdnia.

- Dla 11 odcinków dróg S12, S17 i S19 złożyliśmy wnioski do wojewody lubelskiego o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Po wydaniu tych decyzji będą mogły rozpocząć się prace budowlane – przyznaje Łukasz Minkiewicz.

Mąż dokładnie opisał, co zrobił Natalii spod Poznania. Przerażające kulisy śmierci 39-latki

Spis treści

  1. Cztery odcinki trasy S12
  2. Ekspresówka z Zamościa do Hrebennego
  3. S19 rusza na północ
  4. Autostradą po Lubelszczyźnie

Cztery odcinki trasy S12

Budowa 75-kilometrowego fragmentu trasy podzielono na cztery odcinki. Obecnie budowana jest obwodnica Chełma. GDDKiA określa zaawansowanie robót na 23 proc. - Dla odcinków Piaski – Dorohucza, Dorohucza – Chełm oraz Chełm – Dorohusk w tym roku złożyliśmy wnioski o wydanie decyzji ZRID. Procedura jest w toku przyznaje Minkiewicz.

Ekspresówka z Zamościa do Hrebennego

Aktualnie realizowane są trzy odcinki trasy S17. Procedura wydania zezwolenia na budowę odcinków (Zamość Wschód – Zamość Południe; Zamość Południe – Tomaszów Lubelski; Tomaszów Lubelski – Hrebenne) jest w toku. Gdy inwestycje zostaną zrealizowane do dyspozycji kierowców będzie niespełna 50 km.

ZOBACZ TAKŻE: Zainteresowanie było ogromne! Jarmark koński w lubelskim skansenie przyciągnął tłumy

S19 rusza na północ

Budowa drogi ekspresowej od Lublina w kierunku granicy województwa lubelskiego i mazowieckiego została podzielona na sześć odcinków o długości około 100 km.

- Obecnie trwają prace ziemne, usuwany jest humus i wykonywane są wykopy oraz nasypy, wymieniany jest także grunt – informuje GDDKiA.

Z kolei dla odcinka Lubartów przeprowadzono ponowną ocenę oddziaływania na środowisko. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska uzgodnił warunki realizacji inwestycji. Aktualnie aktualizowana jest dokumentacja geodezyjna, która trafi na biurko wojewody.

Dla pozostałych odcinków trwa ocena oddziaływania na środowisko.

Autostradą po Lubelszczyźnie

Trwają również prace na dwóch odcinkach autostrady A2 (łącznie powstanie około 60 km) od Łukowiska do Białej Podlaskiej. Na odcinku Łukowisko - Swory zaawansowanie prac wynosi 18 proc. Z kolei na odcinku Swory – Biała Podlaska wykonano już 88 proc. prac.

Jak przyznaje GDDKiA w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 planowanych jest siedem inwestycji.

- Powstaną jednojezdniowe drogi klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) po jednym pasie ruchu w obu kierunkach. Przebudowane zostaną również drogi poprzeczne i skrzyżowania. Powstaną też drogi do obsługi ruchu lokalnego i obiekty mostowe – wyjaśnia Minkiewicz.

Pięć obwodnic ma powstać w ciągu drogi krajowej nr 74: Janów Lubelski, Dzwola, Gorajec, Szczebrzeszyn i Zamość. W planach jest również budowa obwodnicy Łęcznej i Łukowa.

Pamiętasz grę Eurobiznes? Grał w nią każdy! Co z niej pamiętasz?

Pytanie 1 z 10
Pierwszym miastem, znajdującym się tuż za polem startowym jest: