Dla tych osób praca jest bardzo ważna. Kluczowe, aby pracodawcy się nie bali ich zatrudniać

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/dickusvi

wsparcie

Dla tych osób praca jest bardzo ważna. Kluczowe, aby pracodawcy się nie bali ich zatrudniać

2024-11-18 15:19

Zaburzenia psychiczne coraz częściej dotykają mieszkańców naszego województwa, a prawie 350 tys. osób ma orzeczenie o niepełnosprawności. Praca może być etapem ich zdrowienia. Przekonywali o tym w Lublinie eksperci ze środowiska osób z niepełnosprawnościami i zachęcali pracodawców, do tego, aby zatrudniali takie osoby.

11 listopada w Lublinie, czyli Święto Niepodległości i łuski na pamiątkę

- Jest to i obowiązek i przywilej i prestiż. Problem z roku na rok narasta. Zaburzenia psychiczne dotykają coraz większej liczby mieszkańców naszego województwa, zarówno dorosłych, dzieci, młodzież. Dlatego chcemy podkreślić znaczenie pracy, dotrzeć do pracodawców, aby przekonać ich, że warto jest zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby z zaburzeniami psychicznymi. Nie należy się obawiać. Takie przedsięwzięcia są realizowane. Są tacy pracodawcy, którzy zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami i w tym również osoby z zaburzeniami psychicznymi. Chcemy złamać stereotyp, przekonać do tego, że warto otwierać nasz rynek pracy i zatrudniać osoby takie - mówi Małgorzata Romanko, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie.

Stowarzyszenie "Misericordia" od ponad 30 lat daje zatrudnienie osobom z niepełnosprawnościami.

- To jest pasja dla tych ludzi. Oni do tej pory byli albo w szpitalu, albo w domu. Chodzili do lekarza ambulatoryjnie, a teraz zaczęli nowe życie. Mimo że mają zaburzenia, mimo że muszą codziennie brać leki, to są wspaniałymi, pełnowartościowymi obywatelami, którzy tworzą nasze społeczeństwo lubelskie, żyją obok nas. Warto się zatrzymać, a szczególny apel do pracodawców, żeby nie bali się zatrudniać ich na otwartym rynku, bo jeżeli są pod opieką lekarza, naprawdę mają dużą szansę, aby latami pracować. A kiedy przyjdzie epizod trudny to przerwa tydzień, dwa, miesiąc i znów wracają do pracy - mówi ks. Tadeusz Pajurek, prezes stowarzyszenia.

Osobie z niepełnosprawnościami przysługują między innymi dodatkowe dni wolne, krótszy czas pracy, dodatkowa przerwa w pracy. Pracodawcy mają wiele obaw przed zatrudnieniem takich osób w swoich firmach. Mogą jednak otrzymać wsparcie.

- W zależności od tego z jakim stopniem niepełnosprawności zatrudnia osoby, czy to lekki, czy umiarkowany, czy znaczny, jest duże wsparcie w postaci refundacji wynagrodzeń. Takie wsparcie może być do kwoty nawet 3600 zł. Więc czasami bywa tak, że pracodawca otrzymuje całościowe wsparcie z PEFRONu na rzecz zatrudnienia osoby z niepełnosprawnościami. Dodatkowo oczywiście mamy specjalne programy dla pracodawców związane z aktywizacją osób z niepełnosprawnościami poprzez różne organizacje, fundacje, które realizują szkolenia, staże, przygotowują do podjęcia zatrudnienia. Pracodawca może skorzystać z wsparcia finansowego na utworzenie stanowiska pracy dla osoby z niepełnosprawnością - mówi Małgorzata Paprota, Dyrektor Lubelskiego Oddziału PFRON w Lublinie.

Szczegóły tego jakie wsparcie mogą uzyskać pracodawcy znajdziecie między innymi na stronie pfron.org.pl.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Budowa lodowiska w Zamościu

Lublin Radio ESKA Google News
Autor: