Naukowcy z Lublina i USA sprawdzają, czy możliwe jest postawienie diagnozy tej choroby za pomocą skanowania siatkówki przy użyciu tomografu optycznego.
Dlaczego akurat siatkówka?
- Siatkówka jest najbardziej wysuniętym z całego organizmu elementem układu nerwowego. I stąd w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że siatkówka jest obrazem mózgu. Osoby mające schizofrenię zazwyczaj mają nieco inną grubość siatkówki niż osoby zdrowe - mówi dr hab. Paweł Karczmarek z Politechniki Lubelskiej, prof. uczelni.
Obecnie lekarze nie są w stanie potwierdzić badaniami schizofrenii. Jest szansa na to, że w przyszłości to się zmieni.
– Zdjęcia z tomografu optycznego interpretowaliśmy z udziałem zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji. Mając dane z siatkówki, a badanie OCT jest relatywnie tanie i relatywnie proste do przeprowadzenia, możemy uzyskać kilkadziesiąt wartości z takiego badania. A to już może posłużyć jako wsad do klasyfikacji tego, jaka to jest na przykład choroba, czy jakie to jest schorzenie. Mając dostatecznie duży zbiór rekordów, możemy wyuczyć algorytm, który różnicuje osoby na zdrowe, czy też mające schizofrenię - dodaje prof. Karczmarek.
Przeprowadzone do tej pory badania potwierdzają istnienie w schizofrenii cieńszych warstw siatkówki. Jednak przyczyną tego mogą być także inne schorzenia, dlatego konieczne są dalsze badania i analizy.
- To rokuje na przyszłość. Jesteśmy optymistami. Liczymy, że otrzymamy następne wyniki i drobnymi kroczkami zbliżymy się do pełnego zautomatyzowania diagnostyki. Natomiast należy pamiętać, że zawsze finalną decyzję podejmuje osoba odpowiedzialna, czyli w tym przypadku lekarz. Sztuczna inteligencja w pełni jeszcze nie może zastąpić ludzi w tym zakresie - mówi prof. Karczmarek.
Badania potrwają jeszcze kilka lat. Prowadzą je wspólnie naukowcy z Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i University of Rochester (USA). Jeżeli pójdą pomyślnie diagnostyka w kierunku schizofrenii oparta na analizie siatkówki oka będzie mogła być stosowana na całym świecie.
Zobacz także naszą galerię zdjęć: Protest górników w Lublinie
