- Jaskra ma charakter przewlekły i zaczyna się podstępnie. Powoli uszkadza wzrok w mechanizmie, który nazywamy apoptozą - śmiercią komórek zwojowych siatkówki. To powoduje charakterystyczne uszkodzenie tarczy nerwu wzrokowego oraz pojawianie się uszkodzeń, ubytków w polu widzenia, a co za tym idzie postępujące uszkodzenie wzroku - mówi prof. Robert Rejdak, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej UM w Lublinie.
Nie tylko jaskra stanowi zagrożenie dla naszego wzroku. Im wcześniej wykryta choroba, tym skuteczniejsze leczenie, dlatego tak ważne jest żebyśmy regularnie się badali.
- Pamiętajmy, że nie tylko jaskra nam zagraża - dodaje prof. Rejdak. - Również są to schorzenia plamki, zaćma. W tej chwili widzimy w przypadku zaćmy obniżenie ilości operacji. Prawdopodobnie wiąże się to z lękiem przed zakażeniem koronawirusem, czy tez innymi problemami. Natomiast pamiętajmy, że niepotrzebnie długie zwlekanie z operacją powoduje, że staje się ona trudniejsza i bardziej skomplikowana, a rekonwalescencja dłuższa.
W ramach Światowego Tygodnia Jaskry w Lublinie można wykonać bezpłatne badania. Szczegóły znajdziecie na stronie.