Ciepłe Mieszkanie w Lublinie. Wkrótce ruszy nabór wniosków

i

Autor: Miasto Lublin/materiały prasowe

„Ciepłe Mieszkanie” w Lublinie. Komu przysługuje dofinansowanie na wymianę starych pieców?

2023-03-03 13:36

2,3 mln zł to łączna kwota dofinansowania, jakie otrzymał Lublin na realizację programu „Ciepłe Mieszkanie”. Projekt obejmuje wsparcie finansowe do wymiany starych pieców do ogrzewania. Żeby otrzymać pieniądze, trzeba jednak spełnić kilka warunków.

3 marca Miasto Lublin zawarło umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu „Ciepłe Mieszkanie”.

– Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów, gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych na terenie Lublina. Dzisiejsze podpisanie umowy finalizuje starania Miasta o środki zewnętrzne na realizację tego ważnego dla mieszkańców programu. Złożenie przez nas wniosku na kwotę pond 2 mln zł, poprzedziło przeprowadzone w ubiegłym roku rozeznanie wśród potencjalnych beneficjentów. Program będzie doskonałym uzupełnieniem naszych dotychczasowych działań w zakresie ograniczenia niskiej emisji – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Na czym polega program „Ciepłe Mieszkanie”?

„Ciepłe Mieszkanie” to program skierowany do właścicieli lokali znajdujących się w budynkach wielorodzinnych, w których nie ma centralnego systemu ogrzewania, a w mieszkaniach wykorzystywane są indywidualne źródła ciepła. W jego ramach osoby chcące wymienić swoje stare piece na nowe, niskoemisyjne lub podłączyć lokal do wspólnego systemu ogrzewania, mogą liczyć na dofinansowanie. W Lublinie program będzie realizowany w latach 2023-2024. Przeciętne wsparcie będzie uzależnione od dochodu i może wynosić od 15 tys. zł do 37,5 tys. zł.

– O dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele lub współwłaściciele lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, spełniający określone kryteria dochodowe, od których uzależniona jest wysokość wsparcia. W zależności od dochodu wnioskodawcy poziom dofinansowania będzie wynosił od 30% do nawet 90% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia – informuje Justyna Goźdź z biura prasowego lubelskiego ratusza.

O terminie naboru wniosków do programu dowiemy się wkrótce. Wiadomo natomiast, że dofinansowanie będzie przyznawane w ramach wymiany źródeł ciepła na paliwa stałe na:

  • kocioł gazowy kondensacyjny,
  • kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie,
  • ogrzewanie elektryczne,
  • pompę ciepła albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego systemu ogrzewania.

Dodatkowo wsparcie finansowe może zostać udzielone na wykonanie „nowej instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymianę okien i drzwi oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła”, a także przygotowanie w tym celu dokumentacji projektowej.

– Należy pamiętać, że dofinansowanie na wymianę drzwi i okien jest możliwe wyłącznie w przypadku wymiany nieefektywnego źródła ciepła. Program nie obejmuje dofinansowania na budynki ogrzewane miejską siecią ciepłowniczą lub siecią gazową – podkreśla Góźdź.

Łączne dofinansowanie, jakie otrzymał Lublin w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie” to 2,3 mln zł.

Więcej informacji o programie znajdziecie tutaj.

Zobacz także: