Ryzyko reakcji poszczepiennej jest zdecydowanie mniejsze niż ciężkiego przebiegu covid-19 w przypadku diabetyków. - W tej chwili trwają szczepienia seniorów, wielu z nich ma w wywiadzie cukrzycę. Na razie nie obserwujemy niepożądanych reakcji - mówi nam dr Anna Tochman-Gawda z kliniki diabetologii Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie.
Duże zainteresowanie szczepieniami
- Właściwie każda wizyta czy to na miejscu, czy telefoniczna kończy się zapytaniem o szczepienia. Pytają o to młodzi i pacjenci starsi, obciążeni innymi chorobami - dodaje specjalistka.
Wątpliwości w związku ze szczepieniami nie ma pani Sandra, która z cukrzycą typu 1 mierzy się od 10 lat. - Jestem już po rejestracji. Nie konsultowałam tej decyzji z diabetologiem, bo wystarczą mi statystyki, wedle których osoby chore przewlekle, covid-19 przechodzą zdecydowanie gorzej niż osoby zdrowe. Dla mnie decyzja o szczepieniu była prosta - mówi nam.
Sama cukrzyca nie stanowi przeciwwskazania. Niepokój budzić mogą reakcje uczuleniowe na szczepienia. - Mówimy o ciężkich alergiach czy reakcjach poszczepiennych w wywiadzie. Wówczas pytanie kierujemy do alergologa - wyjaśnia diabetolożka.
Przeciwwskazania uczuleniowe dotyczą wszystkich szczepionych. Mimo to, szczepienie może być przeprowadzone po szczegółowej konsultacji i pod opieką lekarza specjalisty.
Szczepienia osób z chorobami przewlekłymi powinny rozpocząć się jeszcze w etapie pierwszym - po seniorach, a równolegle z nauczycielami czy służbami mundurowymi.